Érdemes pontosan fizetni a diákhitel részleteit

Az elsőként végzett diákhiteleseknél, akik nem fizetnek, már kopogtatnak a végrehajtók. Január óta megduplázódott a felhalmozott adósság összege, például Vas megyéből 21 millió forinttal tartoznak.

MNO
2007. 09. 17. 14:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A diákhitel-program elindulása, 2001 óta 235 ezer hallgató élt a lehetőséggel. Mostanában végeztek az első olyan évfolyamok, amelyek diákjai tömegesen kérték az állami segítséget. Sem jövedelem, sem kezes, sem fedezet nem kell a diákhitel igényléséhez, ezért a legtöbb fiatal örül a könnyen jött pénznek és nem gondol a jövőre. Mivel a hitel felvétele egyszerű (gyakorlatilag csak állami nyilvántartásban szereplőnek, negyven év alattinak és nappali-, esti- vagy levelező tagozaton bejelentkezett hallgatónak kell lenni hozzá), s az első, akár negyvenezer forint már a következő hónapban megérkezhet, ezért sokan ugranak bele.

Kevesen számolnak azzal, hogy az apránként gyűjtögetett tartozásra jelentős ügyleti kamat rakódik (jelen periódusban 9,5 %), tehát jóval többet kell majd törleszteniük, mint amennyit kaptak. Akkor is, ha nem lesz miből.

A hallgatói jogviszony megszűnése után rögtön jönnek az esélyteremtő támogatás (és a kamatok) törlesztésére felszólító csekkek a Diákhitel Központtól. Ha a valaki nem fizet, de van munkahelye, letiltják a keresetéből. Amennyiben nem talált állást, ám van a nevén ingatlan, gépjármű, azt foglalják le tartozása fejében. Akinek nincs bejelentett vagyontárgya, annál helyszíni szemlét tartanak az ellenőrök. Minden hiteltelen hiteles diák bekerül ezen felül a megbízhatatlan fizetők Központi Hitelinformációs Rendszerébe.

(stop.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.