A friss adatok alátámasztani látszanak a hazai viták létjogosultságát az élelmiszerárak alakulásáról – még akkor is, ha ezek csupán az idei termés következményeit járják körül, s nem foglalkoznak a világgazdaságban kialakuló trenddel. Júliusban a mezőgazdasági termelői árak – az egy évvel korábbihoz képest – 10,4, ám ezen belül a növényi termékek 20 százalékkal mentek feljebb. A fogyasztói árak augusztusban 8,3 százalékkal ugrottak meg, az élelmiszerek ezen átlag felett drágultak, a liszt 33, a kenyér 17, a baromfihús 18 százalékkal.
Egy hónap alatt – júliushoz viszonyítva – négy-hat százalékkal növekedett a hús, a tej, a liszt, a tojás ára, összességében 0,1 százalékkal drágultak az élelmiszerek, holott ebben a hónapban általában árcsökkenés figyelhető meg. Az utóbbi hetekben éles szócsata bontakozott ki kormányzaton belül, illetve a kormány és a szakmai szervezetek, terméktanácsok között a hatásokról, s a termelők képviselői nem fogták vissza magukat, ha csillagászati számokat emlegettek.
- Kukoricából, gyümölcsből katasztrofálisan kevés termett, búzából is húsz százalékkal kevesebb, mint tavaly – mondja Szabó Márton, a Kopint-Tárki mezőgazdasági szakértője, aki egyben figyelmeztet: az alapanyagok árának emelkedése csak több hónapos késéssel jelenik meg a feldolgozott élelmiszerek árában, így a nagyja még most következik, s áthúzódhat a jövő év elejére is.
(nol.hu)