A Fidelitas arra szólítja fel az embereket, hogy a közelgő népszavazáson szavazzanak a tandíj ellen – jelentette ki Koszorús László, a Fidelitas alelnöke a szervezet másik alelnökével, Ágh Péterrel tartott budapestisajtótájékoztatójukon vasárnap.
-Mindenkit felhívunk arra, minden fiatalt, minden családot, minden gyermeket vállaló fiatal felnőttet, hogy a közelgő népszavazáson mondjon nemet a tandíjra – fogalmazott Koszorús László, aki a Fidesz országgyűlési képviselője is egyben. Hozzátette: nemet kell mondani minden olyan intézkedésre, amellyel a versenyképes tudást veszi el a kormány azoktól a fiataloktól, akik ma Magyarországon boldogulni szeretnének.
Ágh Péter – aki szintén fideszes országgyűlési képviselő – közölte: nemcsak a tandíjjal próbálja a kormány ellehetetleníteni a szegényebb fiatalok tanulási lehetőségét, hanem folyamatosan hoz olyan intézkedéseket, amelyekkel sok esetben gátolja a tanulást. Mint mondta: ilyen a lakhatási, valamint a tankönyv- és jegyzettámogatás megvonása. Míg az előbbi 6-10 ezer forintos kiesés havonta, addig az utóbbival 8-10 ezer forintot vettek el az érintettektől.
A kismamák ne fizessenek tandíjat!
Ágh kitért a kismamák tandíj fizetési kötelezettségére is, ami – mint mondta – elfogadhatatlan. Úgy vélte, gyermekszületés esetén a költségtérítéses oktatásban részt vevő kismamákat mentesíteni kell tandíjfizetési kötelezettség alól. A politikus hangsúlyozta: a Fidelitas országgyűlési képviselői minden parlamentáris eszközzel fel fognak lépni ez ellen az intézkedés ellen. A politikus szerint a kormány intézkedéseivel Gyurcsány Ferenc kormányfő és Hiller István, az oktatási és kulturális tárca vezetője azt üzeni a szegény családoknak, hogy „ha nem gazdag szülők gyermeke vagy, akkor ne akarj továbbtanulni”. Erre nemet kell mondani – szögezte le.
Koszorús a nyilvánosságra került a legfrissebb OECD felmérésre emlékeztetett, amelynek – mint mondta – egyik megállapítása, hogy Magyarországon a szegényebb családokban született gyerekek továbbtanulása a legnehezebb. Úgy vélte, a tandíj azért is elfogadhatatlan, hiszen a tanulás – amint az a felmérésből is kiderül – alapvetően meghatározza a fiatalok életét. Közölte: míg 2006-ban 132 ezer fiatal felvételizett felsőoktatási intézménybe és 56 ezret vettek fel, addig 2007-ben már csak 108 ezren próbáltak bekerülni a felsőoktatásba, és közülük 48 ezret vettek fel.
-24 ezren gondolták úgy egy év alatt, hogy nem tudják a felsőoktatásban való részvétel költségeit finanszírozni – fogalmazott Koszorús László.
(mti)