Létrejött az egységes fogyasztóvédelmi szervezeti rendszer, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség és a regionális fogyasztóvédelmi felügyelőségek összevonásával. A kormány nemrégiben fogadta el az egységes fogyasztóvédelmi szervezetrendszer megteremtését szolgáló kormányrendeletet, amely alapján megalakult a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szeptember 1-jén. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság létszáma 26-tal 362-re bővült, jövőre létszámuk 512 főre, 2009-ig pedig 611-re emelkedik.
Wittich Tamás, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság főigazgatója még a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség vezetőjeként augusztus 27-én a hatóság munkaértekezletén fontos lépésnek nevezte a hatóság létrehozását, mert ezzel megteremtődik a feltétele a hatékonyabb működésnek. A fogyasztóvédők tavaly 49 témában végeztek 43 ezer 107 ellenőrzést, 10 ezer laboratóriumi vizsgálatra került sor. A múlt évben 1,6 milliárd forint bírságot szabtak ki. Az idén az első félévben nőtt az ellenőrzések száma, a kiszabott bírság összege 846 millió forint volt, 70 millió forinttal több, mint tavaly az első hat hónapban.
Alexa György, a parlament fogyasztóvédelmi eseti bizottságának szocialista elnöke üdvözölte a fogyasztóvédelmi hatóság létrejöttét. A kormány tartja ígéretét és az általa elfogadott stratégia mentén határozza meg lépéseit. A stratégia tartalmazta az önálló egységes szerkezetű fogyasztóvédelmi hatóság létrejöttét, ez a lépés segítheti, hogy az ország egész területén egységes elvek alapján és a jogszabály egységes alkalmazásával hatékonyan lépjen fel a fogyasztóvédelem – mondta a szocialista honatya az MTI-nek. Hozzátette: a szervezet és a jogszabályi háttér erősítése, létszámának bővítése tovább erősítheti Magyarországon a fogyasztói biztonságot.
Szakadék a szavak és a valóság között
Koszorús László fideszes országgyűlési képviselő, a fogyasztóvédelmi eseti bizottság alelnöke szerint a Gyurcsány-kormány az elmúlt időszakban számtalanszor bizonyította, hogy tetteivel ellehetetleníti a fogyasztóvédelmet. A fogyasztóvédelem területén elhangzottak és a valóság köszönőviszonyban sincs egymással. Egy ezen a téren erős országban ugyanis nem fordulhatott volna elő, hogy idén több mint 1.800 ellenőrzéssel foglalkozó szakembert különösebb indok nélkül tesznek az utcára, a húsvét előtti élelmiszer-hamisítással kapcsolatos botrány felelőseit mind a mai napig nem vonták felelősségre, az embereket pedig magukra hagyják a dioxinnal szennyezett élelmiszerekkel„ – mondta az ellenzéki honatya az MTI-nek.
Koszorús szerint a fogyasztóvédelmi hivatal átszervezése csak fél siker, hiszen épp a fogyasztóvédelem legnagyobb területét az élelmiszerbiztonságot, az európai példákkal szöges ellentétben kihagyták az egységes hivatal megalkotásakor. ”A fogyasztók képviselete nem lehet politikai vagy üzleti jellegű kérdés, ezért arra szólítjuk fel a kormányt, hogy végre igazi tettekkel és garanciákkal biztosítsa a magyar vásárlókat – mondta a Fidesz szakpolitikusa.
(mti)
Medúzára bukkantak a Hármas-Körösben Gyomaendrődnél
