A 2006-os költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslat keddi általános vitájában az Országgyűlésben Göndör István, a szocialisták vezérszónoka azt hangsúlyozta: javasolják, hogy módosító indítványokkal fogadja el a T. Ház a javaslatot. Az MSZP politikusa kiemelte: tavaly emelkedtek a szociális támogatások és a nyugdíjak, az adóbevételek a várakozásnak megfelelően alakultak, az export 18 százalékkal nőtt, ez pedig hozzájárult a finanszírozási problémák megoldásához.
-Azt hiszem, 2006 mindenkit kijózanít, aki elemzi a számokat – mondta Göndör. Felszólalásában kitért arra: Magyarország jól használta fel a PHARE- és a SAPARD-programból, valamint a Nemzeti Fejlesztési Tervből származó forrásokat.
Az MSZP képviselőjével szemben Varga Mihály, a Fidesz vezérszónoka úgy foglalt állást, hogy a magyar gazdaság recesszióban van, a növekedés leállt. Az ellenzéki politikus ennél a témánál maradva mindenekelőtt azt hangsúlyozta: a szocialisták hazudtak a hatalom megtartása érdekében, mert Veres János pénzügyminiszter 2005-ben még arról beszélt, hogy fegyelmezett, a felzárkózást segítő és a foglalkoztatottságot növelő költségvetés készül, de az elfogadott büdzsé valójában leszakadást és káoszt eredményezett, és növelte a munkanélküliséget. Varga szerint a pénzügyi tárca vezetőjének bocsánatot kellett volna kérnie a hazugságokért. Ha csak ennyit mondott volna – folytatta a Fidesz vezérszónoka –, mindenki jobban járt volna. -Önök 2006-ban azért vezettek félre mindenkit, hogy a hatalmukat megtartsák – mondta Varga.
<b>A Fidesz nemet mond</b>
Emlékeztetett: a kormány adócsökkentést ígért, és 2010-ben jelölte meg az euró bevezetésének időpontját. Ezzel szemben tavaly növekedtek a lakossági terhek, és a környező EU-s országok mind-mind nagyobb gazdasági növekedést produkáltak. A fideszes vezérszónok felszólalása végén úgy összegzett: a zárszámadásnak az a tanulsága, hogy senki sem hazudhat és senki sem teheti kockára a magyar gazdaság állapotát a hatalom megtartása érdekében. Igazat kell mondani és hiteles költségvetést kell készíteni – mondta a fideszes vezérszónok, hangsúlyozva: nem szavazzák meg a tavalyi zárszámadást.
<b>Új pénzügyi törvény kell</b>
Gegesy Ferenc (SZDSZ) úgy vélte, a költségvetés végrehajtásáról olyan sok vitatkozni való nincs, arról kellene beszélni milyen folyamatokat indított el, milyen eredményeket hozott a tavalyi büdzsé. A kormánypárti képviselő nem értett egyet azokkal a véleményekkel, hogy lefékeződött a GDP növekedése. Véleménye szerint a GDP növekedési ütemének visszaesése csak átmeneti. Az SZDSZ-es képviselő szerint az Egészségbiztosítási Alap hiányának nagy mértékű csökkenése, amely idén is folytatódott, jól mutatja, hogy a beavatkozás tartós változást indított el. Hargitai János (KDNP) szerint 2006 a fiskális válság éve volt, a költségvetés teljesítése nagy nehézséget jelentett a kormánynak, a büdzsé a törvénybe foglalt hazugságról szólt. Hozzátette: tavaly minden szám "a feje tetejére állt", és ez Országgyűlés költségvetési jogának elvonását jelentette, ezt a jogot jelenleg a kormány bitorolja. Hargitai azt mondta: az alkotmányt is módosítani kellene, hogy megadja a magyar polgároknak, vállalkozásoknak a pénzügyi biztonsághoz való jogot.
Karsai Péter (MDF) szerint a 2006-os zárszámadásból kiderül, hogy a költségvetést nem tervezte meg a kormány, és nem gazdálkodott felelősen az adófizetők pénzével. Az ellenzéki politikus kifogásolta, hogy az Országgyűlés törvényalkotó szerepe a költségvetésben formálissá vált, és hogy a kormányzati struktúra átalakítása nehezítette a közpénzek nyomon követését. Az ellenzéki képviselő szerint az is probléma, hogy a kormány fellazította az államháztartási törvény szabályait, és a maradék előírásokat sem tartja be.
(mti)
Háromméteres öngyilkos drónokkal támad Oroszország
