Fidesz: senki nem teheti kockára a gazdaságot

Az MSZP elfogadásra javasolta a tavalyi zárszámadást kedden a parlamentben. A Fidesz úgy látta, a 2006-os költségvetés legnagyobb tanulsága, hogy senki sem teheti kockára a magyar gazdaság helyzetét a hatalom megtartása érdekében. Az SZDSZ támogatta a 2006-os zárszámadást, a KDNP és az MDF szónoka szerint azonban a kormány elvonta a Országgyűlés költségvetéssel kapcsolatos jogait.  Mind a három párt képviselője szorgalmazta, hogy fogadjanak el egy új közpénzügyi törvényt.

MNO
2007. 09. 25. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2006-os költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslat keddi általános vitájában az Országgyűlésben Göndör István, a szocialisták vezérszónoka azt hangsúlyozta: javasolják, hogy módosító indítványokkal fogadja el a T. Ház a javaslatot. Az MSZP politikusa kiemelte: tavaly emelkedtek a szociális támogatások és a nyugdíjak, az adóbevételek a várakozásnak megfelelően alakultak, az export 18 százalékkal nőtt, ez pedig hozzájárult a finanszírozási problémák megoldásához.
-Azt hiszem, 2006 mindenkit kijózanít, aki elemzi a számokat – mondta Göndör. Felszólalásában kitért arra: Magyarország jól használta fel a PHARE- és a SAPARD-programból, valamint a Nemzeti Fejlesztési Tervből származó forrásokat.

Az MSZP képviselőjével szemben Varga Mihály, a Fidesz vezérszónoka úgy foglalt állást, hogy a magyar gazdaság recesszióban van, a növekedés leállt. Az ellenzéki politikus ennél a témánál maradva mindenekelőtt azt hangsúlyozta: a szocialisták hazudtak a hatalom megtartása érdekében, mert Veres János pénzügyminiszter 2005-ben még arról beszélt, hogy fegyelmezett, a felzárkózást segítő és a foglalkoztatottságot növelő költségvetés készül, de az elfogadott büdzsé valójában leszakadást és káoszt eredményezett, és növelte a munkanélküliséget. Varga szerint a pénzügyi tárca vezetőjének bocsánatot kellett volna kérnie a hazugságokért. Ha csak ennyit mondott volna – folytatta a Fidesz vezérszónoka –, mindenki jobban járt volna. -Önök 2006-ban azért vezettek félre mindenkit, hogy a hatalmukat megtartsák – mondta Varga.

<b>A Fidesz nemet mond</b>

Emlékeztetett: a kormány adócsökkentést ígért, és 2010-ben jelölte meg az euró bevezetésének időpontját. Ezzel szemben tavaly növekedtek a lakossági terhek, és a környező EU-s országok mind-mind nagyobb gazdasági növekedést produkáltak. A fideszes vezérszónok felszólalása végén úgy összegzett: a zárszámadásnak az a tanulsága, hogy senki sem hazudhat és senki sem teheti kockára a magyar gazdaság állapotát a hatalom megtartása érdekében. Igazat kell mondani és hiteles költségvetést kell készíteni – mondta a fideszes vezérszónok, hangsúlyozva: nem szavazzák meg a tavalyi zárszámadást.

<b>Új pénzügyi törvény kell</b>

Gegesy Ferenc (SZDSZ) úgy vélte, a költségvetés végrehajtásáról olyan sok vitatkozni való nincs, arról kellene beszélni milyen folyamatokat indított el, milyen eredményeket hozott a tavalyi büdzsé. A kormánypárti képviselő nem értett egyet azokkal a véleményekkel, hogy lefékeződött a GDP növekedése. Véleménye szerint a GDP növekedési ütemének visszaesése csak átmeneti. Az SZDSZ-es képviselő szerint az Egészségbiztosítási Alap hiányának nagy mértékű csökkenése, amely idén is folytatódott, jól mutatja, hogy a beavatkozás tartós változást indított el. Hargitai János (KDNP) szerint 2006 a fiskális válság éve volt, a költségvetés teljesítése nagy nehézséget jelentett a kormánynak, a büdzsé a törvénybe foglalt hazugságról szólt. Hozzátette: tavaly minden szám "a feje tetejére állt", és ez Országgyűlés költségvetési jogának elvonását jelentette, ezt a jogot jelenleg a kormány bitorolja. Hargitai azt mondta: az alkotmányt is módosítani kellene, hogy megadja a magyar polgároknak, vállalkozásoknak a pénzügyi biztonsághoz való jogot.

Karsai Péter (MDF) szerint a 2006-os zárszámadásból kiderül, hogy a költségvetést nem tervezte meg a kormány, és nem gazdálkodott felelősen az adófizetők pénzével. Az ellenzéki politikus kifogásolta, hogy az Országgyűlés törvényalkotó szerepe a költségvetésben formálissá vált, és hogy a kormányzati struktúra átalakítása nehezítette a közpénzek nyomon követését. Az ellenzéki képviselő szerint az is probléma, hogy a kormány fellazította az államháztartási törvény szabályait, és a maradék előírásokat sem tartja be.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.