A gyújtogatás lehetőségével kapcsolatban Longinosz azt mondta:
Az, hogy a tűz szándékos gyújtogatás következménye, nem mentség. A tüzek 95 százaléka emberi mulasztásból vagy szándékos gyújtásból fakad.
A pénteki tűzoltási munkálatokat 26 görög tűzoltó segítette, akik a ciprusi egységekkel együttműködve dolgoztak azon, hogy megakadályozzák az esetleges újragyulladásokat. A szél erőssége miatt ez különösen nagy kihívást jelentett.
Longinosz: példátlan tűzhelyzettel álltunk szemben Cipruson
A ciprusi tűzoltóparancsnok szerint az Omodosz közelében csütörtökön fellángoló tűz rendkívül nehéz helyzetet teremtett.
Sikerült megfékezni a lángokat, de ha elérték volna a fenyőerdőt, a katasztrófa sokkal súlyosabb lett volna
– fogalmazott. Elmondása szerint a tüzek az első 24 órában folyamatosan újra fellobbantak, a szél miatt gyakran a lakóövezetek és ipari területek közelében is.
A tűzoltók munkáját a hőség és a 6–7-es erősségű szél különösen megnehezítette.
Amikor a tűz kitört, láttuk, hogy gyorsan terjed, de nem számítottunk ekkora méretű lángra
– mondta Longinosz. A helyzet súlyossága miatt azonnal aktiválták a Pyros nevű vészhelyzeti tervet, majd rövid időn belül új műveleti központot hoztak létre a rendőrséggel és önkéntesekkel közösen.
Longinosz szerint 35 éves pályafutása során még soha nem élt át hasonló erdőtüzet. A térség szakadékos, hegyvidéki jellege, valamint a kiszámíthatatlanul irányt váltó szél még inkább megnehezítette a beavatkozást.
Az elnök személyesen is a helyszínre látogatott, hogy felmérje a tűz okozta károkat, és azonnali együttműködést kezdeményezett más európai országokkal. A tűzoltóság szerint a „hatalmas front” miatt több ezer ember kitelepítésére volt szükség. A lángok oltása közben több esetben is előfordult, hogy a már eloltott területek újra égni kezdtek – ennek megelőzése érdekében további tilalom van érvényben a szabadtéri tűzgyújtásra az érintett régiókban.