Hetven személyt képviselt a Nemzeti Jogvédő Alapítvány

A tavaly őszi tüntetések kapcsán hetven személy ügyében vállaltak képviseletet a Nemzeti Jogvédő Alapítvány által működtetett Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvédei; a szervezet eredményesnek tartja jogi munkáját - mondta Gaudi-Nagy Tamás, a szervezet kuratóriumi ügyvezetője pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

MNO
2007. 09. 14. 14:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavaly szeptemberi zavargások kapcsán 45 személy védelmét vállalták el. Mint mondta, a rendőri intézkedések brutalitását jellemzi, hogy közülük 18-an megsérültek.

Tizenöt esetben bűncselekmény, vagy bizonyítottság hiányában megszűntették a büntetőeljárást. Eddig hét ítélet született, amelyek közül három jogerős. Ezek közül egy esetben egy év letöltendő szabadságvesztést kapott a vádlott, két esetben pedig felfüggesztett szabadságvesztést szabott ki a bíróság.

Négy első fokú ítéletben felfüggesztett szabadságvesztés büntetését szabott ki a bíróság, ezek ellen az ítéletek ellen fellebbezett a jogvédő szervezet.

További 23 tüntető esetében büntetőeljárás van folyamatban, az ügyek felében még vádemelésre sem került sor.

A tavaly október 23-24-ei tüntetések kapcsán 25 tüntető ügyében lát el képviseletet a szolgálat. A hat büntetőeljárásból egy eljárást megszűntettek, két esetben vádhalasztásra került sor, eddig egy esetben emeltek vádat. Két ügyben még folyamatban van a büntetőeljárás.

A kilenc szabálysértési ügy közül – amelyek rendzavarás miatt folytak – hat esetben minden jogkövetkezmény nélkül megszüntette az eljárást a bíróság, egy személyt figyelmeztetett, két esetben pedig felelősségre vonás mellőzéssel zárult az eljárás.

Az októberi tüntetések során elvállalt ügyekben 16-an szenvedtek különböző sérüléseket.

Gyurta Tibor ügyvéd elmondta, szeretnék, ha az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) megvizsgálná a Magyar Televízió azon tevékenységét, amely a székház ostromot kiváltotta.

Az ügyvéd közölte: a médiatörvény szabályai szerint a televíziónak azt a petíciót közzé kellett volna tenni.

Emlékeztetett arra, hogy az ORTT az ősszel eljárásokat indított, amelyek során több televízió tevékenységét is megvizsgálta, de csak a HírTV-re szabtak ki bírságot, a Magyar Televíziót viszont a vizsgálat köréből kirekesztették.

Gyurta Tibor közölte: az alapítvány korábban beadvánnyal fordult az ORTT-hez, hogy közigazgatási eljárásban vizsgálja meg a Magyar Televízió tavaly október 18-ai passzív tevékenységét. A válasz az volt: ezt sem ősszel, sem most nem kívánják vizsgálni.

Az alapítvány véleménye szerint ezt a vizsgálatot le kellett volna folytatni, így a legfőbb ügyészhez fordultak, hogy közigazgatási jogkörében éljen felszólalási joggal az ORTT vizsgálatért.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.