A testület minősített többséggel úgy döntött, hogy jóváhagyja Pokorni Zoltán (Fidesz) polgármester javaslatát, miszerint a kerület a II. világháború katonai és polgári áldozatainak külön-külön emlékművet állítson – közölte a kabinetfőnök, hozzátéve: a döntést a Fővárosi Közgyűlésnek is jóvá kell hagynia.
Váczi János elmondta: a polgármester egy új szobor felállítását fogja kezdeményezni a polgári áldozatok emlékére, míg az Istenhegyi út és a Böszörményi út sarkán álló turulszobor a katonai emlékmű lesz.
A kabinetfőnök a kezdeményezést azzal indokolta: szeretnék, ha végre békesség és nyugalom lenne a Hegyvidéken.
Az új szobor helyére vonatkozó kérdésre a kabinetfőnök elmondta: több elképzelés is volt, de azt javasolják, hogy az új emlékmű az Alkotás, a Csörsz és a Győri utca által határolt területen legyen.
A turulszobrot 2005. október 22-én avatták fel a II. világháború katonai és polgári áldozatai emlékére – miközben az emlékmű felállításának jogi helyzete vitatott volt.
A 4,4 méter széles, körülbelül hat méter magas talapzatra emelt, karmai között kardot tartó turulmadár az Istenhegyi út és a Böszörményi út sarkán áll.
A XII. kerület 2005. március 30-án jogszerűen kért építési engedélyt a Turul park létesítésére. A Budapesten szoborállításban illetékes Fővárosi Közgyűlés azonban áprilisban nem járult hozzá az emlékmű felállításához.
A szobor felállítását ellenző Demszky Gábor főpolgármester a Fővárosi Közgyűlésben 2005 októberében azzal indokolta álláspontját, hogy a múlt század 20-as, 30-as éveiben a Turul Szövetség szervezte az első zsidóüldözéseket.
MTI
Az ukrán biztonsági szolgálat embere a Sebestyén József haláláról hazudó férfi
