Koalíciós vita: nyakunkon a választások?

Az MSZP ellenállása miatt valószínűleg nem tudnak megállapodni a koalíciós pártok az „egészségügyi reform” következő lépéseiben – értesült lapunk. Ezért rendkívüli választásokra kell készülni, a válság ugyanis a népszerűségét rohamosan vesztő MSZP-nek kapóra jön – közölték megbízható források.

Magyar Nemzet
2007. 09. 16. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nevük elhallgatását kérő informátoraink elmondták: az országban uralkodó mély gazdasági és társadalmi válság miatt a szocialisták köreiben különböző forgatókönyvek készülnek arról, hogyan tudják a leghatékonyabban elhárítani magukról a választók bosszúját. Régen nem arról van szó tehát, hogy az úgynevezett egészségügyi reform következő lépéseként az egy- vagy a több-biztosítós modell-e a követendő. A belső használatra készített felmérések egyértelműen arra utalnak, hogy a párt számára az SZDSZ-szel kötött szövetség és Gyurcsány Ferenc személye a legnagyobb tehertétel.

Eszerint az SZDSZ-szel koalícióban és a jelenlegi párt- és miniszterelnökkel az élén az MSZP nem indulhat el a három év múlva esedékes országgyűlési választásokon, mert az a kormánypárt komoly kudarcát hozná. A szabad demokraták zsaroló helyzete súlyos tehertétel az MSZP-nek, ráadásul a kormányfő személye – a balliberális média elhárító szerepe ellenére – oly mértékben lejáratódott-lejáratódik, hogy imázsát a 2010-es megméretésre lehetetlen újra felépíteni. A párt túlélése csakis nélkülük képzelhető el, ezért a jelenlegi alkalmat akarja kihasználni a párt népszerűségének növelésére.

Ráadásul az egészségügy reformjának nevezett átalakítás megakadályozása a felméréseik szerint igen jelentős népszerűség-növekedéssel járna az MSZP számára. Informátoraink szerint emiatt a befolyásos szocialista politikusok egyes csoportjai elérkezettnek látják az időt arra, hogy az MSZP megmentése érdekében a legradikálisabb forgatókönyv szerinti lépéseket is megtegyék. A koalíció felbomlását elősegítve, illetve azt követően rendkívüli választások kiírását fogják követelni.

Elképzelésük szerint ugyanis ha rövid időn belül sor kerülne a megméretésre, akkor az MSZP – Gyurcsánytól, az SZDSZ-től és annak leépülést okozó ideáitól megszabadulva –, szoros versenyben ugyan és kis többséggel, de akár megnyerheti a választásokat. Ha pedig ez a forgatókönyv az ellenkező eredményt hozná – azaz az ellenzék győzelmét –, akkor szoros küzdelemben a jobboldal szintén csak kis többséggel tudna győzni. Az MSZP azonban a folyamat végétől függetlenül el tudná érni, hogy a következő ciklusban is a lehető legtöbb képviselője üljön a törvényhozásban, azaz elkerülje a megsemmisítő vereséget.

Munkatársunktól

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.