Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Bartenstein Támogatás az ÖMV-nak a Mol-ügyben című tudósításában ismerteti az osztrák gazdasági miniszter nyilatkozatát.
Martin Bartenstein (ÖVP) osztrák gazdasági miniszter tüntetően kiállt a hazai energiaóriás mellett és támogatásáról biztosította a konszern magyar konkurense felvásárlására vonatkozó terveit. Az európai belső piacra vonatkozó szabályozások minden uniós tagállamra, így a „magyarokra is” vonatkoznak, nyilatkozta a miniszter, utalva a budapesti kormány ama bejelentésére, miszerint a részben állami ÖMV-nak a Mol ellenséges felvásárlására vonatkozó szándékait szükség esetén törvénnyel kívánja megakadályozni.
Egy magyar „lex Molt" a lehető legalaposabban fognak elemezni, fogalmazott hétfőn a miniszter, amikor megnyitotta az „osztrák külgazdasági vezérmotívum” kidolgozásával megbízott kick-off-workshopot. „Abból mi is levonjuk a szükséges tanulságokat és megtesszük a megfelelő lépéseket” – helyezte Bartenstein a magyarok ablakába a virgácsot.
Bild Zeitung (bild.t-online.de)
Németország legnagyobb bulvárlapja A nettó bérbotrány című cikkében ismerteti a kegyetlen gazdasági adatokat.
A szövetségi munkaügyi minisztérium adatai szerint a munkavállalók olyan keveset keresnek, mint 20 évvel ezelőtt. A munkavállalók nettó keresete (minden adó és járulék levonása után, valamint az árak módosulását is figyelembe véve) a tavalyi évben már csak 15 845 eurót tett ki. Ez 1320,42 euró havonta. Összehasonlításul: 1986-ban az átlagos nettó kereset 1315,40 euró volt.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Szászország-Anhaltban minden negyedik polgár visszakívánja az NDK-t című cikkében ismertet egy meglepőnek aligha nevezhető eredménnyel végződött közvélemény-kutatást.
Az NDK-ban nem volt minden rossz – vélekedik a megkérdezettek 96 százaléka. A válaszadók alig felének vannak „jó tapasztalatai” a szövetségi köztársasággal. Ennek ellenére 23 százalékuk szívesen visszaforgatná az időt és élne az NDK-ban.
Ez az eredménye a Magdeburgban bemutatott közvélemény-kutatások eredményének. Annak ellenére, hogy a válaszadók 82 százaléka nem vonja kétségbe, hogy az NDK diktatúra volt, mégis 96 százalékuk szerint „nem volt minden rossz“ és 90 százalékuk úgy véli, magánemberként egészen jól lehetett élni.
Mint az Infratest Dimap intézet és a hallei egyetem politikatudományi intézetének közös kutatásából kiderül, a megkérdezettek 59 százaléka vélte úgy, hogy a rendszerváltással kapcsolatos reményei „elégségesen”, további 25 százalékuk szerint „meglehetősen” teljesültek. Csak öt százalék nyilatkozta, hogy „semmi sem vált valóra.”