Kossuth tér: Y-terv helyett egyezség a rendőrökkel? + Képriport

Gonda és egy vele tartó, ötfős csoport megpróbált bejutni a Parlament I-es kapuján, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel beszéljenek, és „szóbeli petíciót nyújtsanak át neki”. Közben folyamatosan érkezik a rendőri erősítés a Parlamenthez, a Széchenyi rakparton legalább 10 busz áll sorban, tömve bevetési ruhába öltözött rendőrökkel. Tudósítás percről percre. • Rendőrszakszervezet: a „kisrendőrök” tagadják meg a törvénytelen parancsokat! • Félelem a parlamentben, Takács 500 vagy 50 ezer tüntetőre számít • Folytatódó tüntetések: megdöntik a kormányt az Y-tervvel? • Tömegoszlatás: a rendőrség azt ígéri, nem fognak lőni• Őszödi évforduló: tüntetések országszerte

Néző László
2007. 09. 17. 21:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

23:12 Továbbra is igen erős a rendőri készültség a Parlament XVII-es északi kapujánál, ahol a Széchenyi rakpart Markó utca és az északi kapu kijárata közötti szakaszon az úttest mindkét oldalán kommandósok állnak – írja a távirati iroda. A XVII-es kapuhoz közel eső behajtóhoz korábban legalább hat autóbusszal, legkevesebb 10 csapatszállító járművel, valamint számos kisbusszal, rendőrségi autóval és terepjáróval szállították a rendőröket. A Parlament északi kapuja előtti parkoló meg is telt e járművekkel.

Nem sokkal háromnegyed tizenegy előtt két autóbusz már elhagyni készült az északi kapu előtti parkolót. A rendőrsorfallal szemben, az út mind a két oldalán, a járdán nemzetiszínű zászlót tartó tüntetők állnak és várakoznak, de mindössze néhány tucatnyian vannak, illetve ezen a területen több újságíró, fotós és televíziós stáb is tartózkodik.

23:03 A parlament főbejáratánál felállított színpadnál a Rendszerváltó Fórum vezérszónoka éjjel 11-kor – ahogy azt korábban a rendőrséggel egyeztették – , hivatalosan lezárta a tüntetést. A Himnusz felcsendülése előtt a vezérszónok arról beszélt: követelik a rendőrségtől az alkotmányos jogok betartását – jelentette az MNO helyszíni tudósítója. Isten áldásával úgy bocsátotta el a tömeget, hogy holnap (kedden) 17 órakor a Szabadság térre vár minden magyar érzelmű embert. Közben a parlament északi kapujánál a maradék tömeg kormányellenes skandálása mellett a felsorakozott rendőrök őrizetében a képviselők folyamatosan hagyják el a parlamentet. A rendőri erők már korántsem olyan nagy számban vannak jelen, mint az ezt megelőző órákban. A tüntetés atrocitás nélkül zajlott, a rendőrök és a demonstrálók között összetűzésre nem került sor.

22:34 A tüntetés egyik szervezője elmondta: Tóth Gábor dandártábornokkal egyezségre jutottak abban, hogy kedden az ORFK Teve utcai központjában benyújtják azt a kérésüket, hogy a tüntetők 48 órán belül találkozhassanak a parlamenti pártok képviselőivel – tudósít a távirati iroda.

22:20 A Rendszerváltó Fórum szónokai arról beszélnek, hogy „petíciót nyújtottak be a Parlamentnek”. Sérelmezték, hogy az őket képviselő küldöttektől a Parlament kapujában átvett petíciót nem ők olvassák fel majd a Házban, holott „ők is tudnak olvasni”. A hírTV korábban arról értesült, hogy a tüntetők küldötteit fogadják a parlamentben. A távirati iroda arról számolt be, hogy Gonda és egy vele tartó, ötfős csoport megpróbált bejutni a Parlament I-es kapuján, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel beszéljenek, és szóbeli petíciót nyújtsanak át neki, de feltartóztatták őket.

22:07 A HírTV tudósítója szerint két vízágyú, könnygázvető és mikrofonos autók érkeztek a Parlamenthez.

21:55 Folyamatosan érkezik a rendőri erősítés a Parlamenthez, a Széchenyi rakparton legalább 10 busz áll sorban, tömve bevetési ruhába öltözött rendőrökkel. Mindegyiküknél pajzs, gumibot, illetve védősisak. A rendőri erősítést szállító buszok rendőrsorfal között haladnak el a Parlament irányába. A rendőrökön azonosító jel látható. Tudósítónk szerint hozzávetőlegesen 500 rendőr tartózkodik a XVII. kapunál, a Széchenyi rakpart Kossuth térre vezető szakaszán. A rendőrök már a buszon magukra öltötték az oszlatáshoz szükséges eszközöket, a tömeg egyelőre békésen szemléli a bevonuló rendőri erőket.

21:40 A parlament két szélső kapuja között, a déli szárnytól az északi kapuhoz vonulnak át a Kossuth téri tüntetők. A rohamrendőrök „taktikusan ” a Parlament I-es kapujához csoportosították erejüket. A tömeg arra számít, hogy a képviselők és a kormány tagjai az északi, XVI-os kapun fognak távozni. Éppen ezért a tömeg egy része elindult az északi kapu felé. A rohamrendőrök egyelőre nem mozdulnak.

21:36 Körülbelül 200 fős rohamrendőrség néz farkasszemet a tömeggel az egyes kapunál, várhatóan a korábbi információk alapján kiszorításra készülnek. A tömeg közben folyamatosan skandálja a már megszokott kormányváltó rigmusokat: „Gyurcsány takarodj!”, „Vesszen a kormány!”

21:32 A parlament XVI-os kapujától mintegy 70 rohamrendőr futólépésben indult meg az I-es kapu felé, ahol korábban felszólították a tömeget a távozásra. A tömeg „Gyurcsány takarodj” kiáltásokkal hangosan skandálva és összezárva várja a rendőröket.

21:21 Miután a rendőrség felszólította a parlament I-es kapujánál tüntető tömeget a távozásra, az első felszólításra senki nem hagyta el a helyszínt. Többen kiabálták, hogy nem történt felszólítás. Közben a parlament főbejáratával szemközti színpadon Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke megkezdte beszédét. Elmondta a tömegnek: tarthatatlan állapotok vannak, és emiatt második népszavazási kérelmet adnak be. Az ő általuk kezdeményezett szavazás három pontból áll majd: első a külhoni magyarok magyar állampolgárágának visszaadásáról szól, a második a történelmi magyar alkotmány visszaállításáról, míg a harmadik arról szól terveik szerint, hogy többé hazugsággal ne kerülhessen kormányzati pozícióba egyetlen politikai erő sem. Patrubány ünnepélyes beszéde után a tömeg csöndesen, ünnepélyesen hagyja el a helyszínt a „Kossuth Lajos az üzente” nótát énekelve. Atrocitás nem történt.

21:17Mintegy félezer rendőrt vontak össze hétfőn késő estig az Országház épületénél – tájékoztat a távirati iroda. Megjelent a Kossuth téren Tóth Gábor rendőr dandártábornok, budapesti rendőr-főkapitány és Nagy-Juhák István, a főkapitány közbiztonsági helyettese. Nem sokkal este negyed kilenc után mintegy 25 tüntető élőláncot alkotott a Parlament déli részén lévő parkoló kijáratánál, hogy megakadályozza a képviselők gépkocsijainak kihajtását. Köztük van Fáber Károly, a Kossuth téri megmozdulás egyik fő szervezője. A rendőrök megkezdték az élőláncot alkotók igazoltatását. A távozásra felszólító harmadik rendőri utasítást követően a tüntetők többsége visszatért a Kossuth téren demonstrálókhoz.

Az Országház északi kijáratánál a tüntetőknek csak egy kisebb csoportja jelent meg. Babák Mihály fideszes képviselő gyalogosan távozott, és amikor valaki azt kiáltotta felé, hogy barát vagy-e, vagy ellenség, válaszul egy banánt vett elő a szatyrából, amelyet a tüntetők felé nyújtott, akik megtapsolták ezért a képviselőt – látta az MTI tudósítója. A tudósító szemtanúja volt annak is, hogy amikor Harrach Péter fideszes képviselő hajtott ki gépkocsijával a területről. Az egyik tüntető hangos „hazaáruló, hazaáruló" kiáltással állta el az autó útját, majd lehajolt, benézett az ablakon és helyesbítette magát: nem hazaáruló, nem hazaáruló – és kiengedte a járművet.

20:56 Mintegy 250-300 ember gyülekezik a parlament I-es kapujától nem messze az őrbódénál. A tömeg folyamatosan a kormányfő távozását követeli, mondván: egy hazug embernek nincs keresnivalója a magyar kormány élén. A demonstrálók egybefüggő tömbje sorakozott fel a rendőrség által felállított kordonok körül, több külföldi TV társaság közvetítőkocsija tartózkodik a MeH épülete előtti parkolóban. A parlament főbejárata előtt eközben a szokásos rendben 10 percenként váltják egymást a felszólalók, akik a kormány távozását követelik. A 2-es villamos a Kossuth térig közlekedik. Az MNO helyszínen tartózkodó tudósítójának beszámolója szerint a hangulat békésnek nevezhető. Ebben a percben a Rebisz egyik vezetője felszólítja a demonstrálókat, hogy hagyják szabadon a parlament parkolójából kivezető utat. Jelen pillanatban a tüntetők egyik szónoka hangosbeszélőn közli: a blokádot nem tudják fenntartani a parlament körül. A tüntetők vezérszónoka szerint három minisztérium volt körbezárva, de el kellett hagyniuk a területet. A kormányellenes tüntetők közlik az oszlatók parancsnokával, hogy nem történt meg a háromszori felszólítás. A tömeg egyre inkább méltatlankodik, patthelyzet alakult ki az I-es kapu előtti területen, melynek közelében található őrbódé előtt mintegy 30 fő rohamrendőr áll készenlétben bevetési ruhában.

20:38 Húsz fiatal jelent meg az Oktatási és Kulturális Minisztérium Szalay utcai épületének kapujánál, s a járdára telepedve „blokád alá vették” az intézményt – írja a távirati iroda. A fiatalok közölték: az épületből kijönni lehet, de oda senki nem mehet be. A közelben pontosan tizenkét, védőfelszerelést, rohamsisakot viselő rendőr sorakozott fel, de miután senki nem akart az esti órán bemenni a minisztériumba, nem léptek közbe. Kérdésre válaszolva elmondták, hogy éjjel 11 óráig mindenképpen maradnak, mert a Kossuth téri tüntetést addig az időpontig jelentették be.

20:18 Biztos, hogy addig tart a kormányellenes demonstráció, amíg az összes kormánypárti képviselő el nem hagyja a parlamentet – jelentette a HírTV helyszíni tudósítója a Kossuth térről. Kiderült, hogy a korábban meghirdetett blokád alapján – amely 12 minisztériumot és a parlamentet érint – a tüntetők mindenkit kiengednek az épületekből, ám oda vissza már senki nem mehet. Ha minden épület kiürül, akkor kezdődik el a visszaszámlálás a kettő plusz egy órából.

19:42 Megdobálták az Országház épületét elhagyó parlamenti képviselőket a Kossuth téren összegyűlt kormányellenes tüntetők – jelentette a távirati iroda. „Gyilkosok" – kiabálták a tüntetők az Országházból kilépő és gépkocsijukhoz igyekvő szocialista és liberális képviselőknek, akiket földrögökkel kezdtek dobálni.

A Parlament déli kapujánál mintegy kétszáz rohamrendőr sorakozott fel, ők biztosítják azt, hogy a tüntetők ne tudják áttörni a parkolót elválasztó kordont.

Az Országházból kilépő Wittner Máriát, a Fidesz képviselőjét nagy tapssal köszöntötték.

19:32 A Kossuth téri színpadon javában tartottak a szónoklatok, amikor emberek jelentek meg a parlament ablakaiban – a tömeg szerint az egyik maga Gyurcsány Ferenc volt –, mire a tüntetők nagy része a parlament VI-os kapuja felé nyomult, hangos füttyel és kiabálással fejezve ki ellenszenvét a kormánnyal a szemben. A kordonon belülre ekkor több szakasz rohamrendőr szaladt, és különböző alakzatokat felvéve védik az épületet. Az ablakokból időközben eltűntek az emberek és a tömeg is megnyugodott. A kordont nem próbálták meg áttörni.

19:00 A Kossuth téren összegyűlt több ezer embert Fáber Károly, a Rendszerváltó Fórum vezetője arról szavaztatta, hogy továbbra is békés módon demonstráljanak-e minden nap, vagy cselekedjenek, magyarul, hogy beinduljon-e a Y-terv. A jelenlévők elsöprő többséggel a kormánybuktató terv beindítására szavaztak, holott maguk sem tudták, hogy ez mit is takar. Fáber a szavazás után kifejtette, várja azokat a tüntetőket, akik hajlandóak egy adott időpontban, egy adott helyen megjelenni. Ez azért szükséges, hogy ily módon blokád alá vegyenek fontos közintézményeket. A tüntetők kettő plusz egy órát adtak a kormánynak arra, hogy lemondjon, ellenkező esetben beindítják a blokádot.

Ekkor a színpadra ugrott Tomcat, az ismert blogger, aki egyszerűen azt kérdezte Fábertől: hát normális vagy te?

Tomcat is megszavaztatta a közönséget: van-e értelme ennek az egésznek, szerintük lemond-e a kormány? Közfelkiáltással arra szavaztak, hogy nincs értelme, nem fog lemondani a kormány.

A színpadon ezek után tovább folynak a szónoklatok. A parlamentet kordon veszi körül, belül rendőrök állnak ritka sorfalat.

18:14 Ezekben a percekben érkezik a Corvin közből vonuló többezres tömeg a Kossuth térre, ahol szintén néhány ezer ember várja őket. A Kossuth téri színpadról a holnapi, „a cenzúra napján” megtartandó tüntetésre hívják az embereket a Magyar Televízió székháza elé. A térre érkezőket tapssal és ovációval fogadják.

17:56 A rendőrség lezárta a Kossuth tér egy részét, mert szerintük rendkívüli módon megnövekedett a védett személyek és létesítmények veszélyeztetettsége – erősíti meg a HírTV információit az ORFK sajtóirodája. A rendőrségről szóló törvény alapján Szabó Ferenc, a Köztársasági Őrezred parancsnoka rendelte el a Kossuth tér egy részének lezárását – írja a távirati iroda. A rendőrség közleménye szerint hétfőn nulla órától zárták le a Kossuth Lajos téren az Országházhoz tartozó területet az északi kovácsoltvas kerítéstől a XI-es kapuig, a déli kovácsoltvas kerítéstől a VII-es kapuig a lánckordon vonalában, a IX-es kapu előtti terület a Magyar Köztársaság lobogójának talapzata és az '56-os emlékhely vonalában, a virágládák előtt a villamospálya felőli oldalon, továbbá a Duna-parti oldalon az ideiglenesen felállított kerítés vonala által határolt térségben. A lezárás a „szükséges ideig”, de legkésőbb 2007. december 31-én éjfélig tarthat – közölte az ORFK sajtóirodája.

17:30 A parlament mellett a Magyar Televízió székházának védelmét is megerősítette a rendőrség. A köztévé Szabadság téri központi épületébe a délutáni tüntetés előtt egy órával bevezényelték a Rendészeti Biztonsági Szolgálat csapatait. A Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta, felkészültek a délutáni és az esti tiltakozások biztosítására, és ha törvénysértést tapasztalnak, azonnal intézkednek. Tafferner Éva nem kommentálta a HírTV-nek azt az értesülését, hogy tegnap több busznyi rendőr érkezett erősítésként a fővárosba.

17:04 Most hagyja el a tömeg a Blaha Lujza teret, időközben több ezer fő csatlakozott a vonulásos tüntetéshez. A menetet erős rendőri kíséret veszi körül, eddig semmilyen atrocitás nem történt.

16:30 Néhány perccel ezelőtt elindult a Corvin közből az időközben mintegy ezer főre duzzadt tüntető tömeg a Nagykörúton át a Kossuth térig. Előzőleg a Corvin mozi lépcsőjéről a Rendszerváltó Fórum egyik tagja arra buzdította a tömeget, hogy akár erőszakkal is döntsék meg a kormányt. Mint mondta, az egyik a törvényes út, de ez a gyurcsányi hamis törvényeket jelenti, a másik a fegyveres forradalom.

A Nagykörúton lassan vonuló tömeg a szokásos kormányellenes rigmusokat skandálja. Többen attól félnek a tüntetők közül, hogy a Blaha Lujza térnél, illetve az Astoriánál provokátorok várják őket.

A Nagykörúton a villamosforgalmat egyébként nem állították le, a szembejövő gépjárműforgalom is zavartalan.

16:13 A Corvin közben lévők egyelőre csendesen várják, hogy elinduljon a tiltakozó menet. A tömegben Árpád-sávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtatnak.

15:40 A tüntetők létszámától és akaratától függ majd, hogy beindul-e ma este a kormány megbuktatására szőtt Y-terv – jelentette ki az MNO-nak Fáber Károly, a Rendszerváltó Fórum vezetője, miközben a Corvin közben a megjelent több száz fővel együtt arra várt, hogy elinduljon a Kossuth térig tartó felvonulás. Fáber elmondta: semmiféle erőszakot nem terveznek sem ma, sem később, az országgyűlési képviselőket sem szeretnék bántani sem szóval, sem tettekkel. Amennyiben elegendő számú ember jön össze a Kossuth térre, akkor közfelkiáltással elindítják az Y-tervüket, ami szerintük a civil ellenállási stratégiák összefoglaló elnevezése. E terv szerint a társadalmi ellenállás csak akkor lehet sikeres, ha eltökélt, nagy tömeg jelenik meg a mai tüntetésen. Az Y-terv az ellenállás kétféle formáját, stratégiáját jeleníti meg: az egyik az úgynevezett passzív ellenállás, amely az adók, illetékek meg nem fizetését, a kormányzat rendelkezéseinek, intézkedéseinek be nem tartását jelenti. A másik, radikálisabb megnyilvánulási formát a blokádok képviselik, amelyek felállításával kényszerítenék a kormányt a társadalom követeléseinek teljesítésére.

15:30 Mintegy 3-400 ember vár a Corvin közben arra, hogy elinduljon az úgynevezett vonulásos tüntetés, amely a Kossuth térig tart majd. A tüntetés szervezői elmondták, semmiféle erőszakot nem terveznek, de ha elegendő számú tüntető gyűlik össze, akkor beindítják az Y-tervet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.