Magyargyűlölő érvek a verespataki beruházótól

Elképesztőnek és felháborítónak tartja a verespataki beruházást tervező kanadai cég igazgatójának magyarellenes vádjait, illetve a beruházás mellett felhozott, románokat lenéző érveit a Ziua című bukaresti újság. A lap szerint a kanadaiak nem tartják civilizált országnak Romániát.

MNO
2007. 09. 18. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román napilap keddi vezércikkében Miruna Munteanu emlékeztet Alan Hillnek, a kanadai Gabriel Resource cég elnökének nemrég napvilágot látott nyilatkozatára, amelyben azzal vádolja a ciántechnológiás módszerrel tervezett aranykitermelés ellenzőit, hogy eladták magukat a magyaroknak. A Soros Alapítványról az igazgató úgy beszélt, mintha Budapest boszorkánykonyhája lenne, Korodi Attila romániai környezetvédelmi miniszterről pedig burkoltan azt próbálta elhitetni, hogy azért függesztette fel a beruházás engedélyezési eljárását, mert magyar.

Romániában a magyarokkal való ijesztgetés ma már csak derültséget okoz –véli a Ziua cikkírója, aki szerint szerencsére ma már megváltozott a szemléletmód abban az országban. A román közvélemény ma már nem jön lázba minden egyes alkalommal, amikor valamelyik hóbortos azt ordibálja, hogy a magyarok el akarják lopni Erdélyt vagy a románok aranyát – írja Miruna Munteanu, hozzáfűzve, hogy már a politikusok is tartózkodnak az effajta – a civilizált országok klubjában szalonképtelen – retorikától.

A szerző 2007-ben elképesztőnek tartja ezt a fajta gondolkodást, amely szerinte Gheorghe Funar volt kolozsvári magyargyűlölő polgármester fénykorát látszik visszaidézni. Csakhogy Funar maga is ellenzi ma a ciántechnológiás kitermelést, ezért is volt társszerzője az effajta technológiát betiltani hivatott törvénytervezetnek – olvasható a cikkben.

Alan Hill ezek szerint nem tartja civilizált országnak Romániát – írja a Ziua szerzője, aki kétli, hogy Németországban, Franciaországban vagy Kanadában bárki is merné etnikumok közötti feszültségkeltésre alapozva előmozdítani saját érdekeit. Az újságírónő azt is felháborítónak tartja, ahogyan Hill magát a beruházást indokolta. A cikk írója sértőnek találja, hogy a Gabriel Resource cég azt harsogja: ha nem indulhat meg a beruházás, Verespatak lakossága éhen hal. Mintha egy afrikai szegény országról és nem egy európai uniós tagállamról lenne szó – állapítja meg a szerző, aki azt is nehezményezi, hogy a kanadai céget nem érdekli a román lakosság véleménye, hiszen az erről folytatott lakossági fórumokat merő formalitásnak tekintette, azokat kötelező volt megtartani az engedélyezési folyamat részeként.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.