Október 8-ig van a kormánynak ideje elfogadni, illetve kihirdetni a munkahelyi stresszre vonatkozó európai keretmegállapodás magyarországi végrehajtásának tervezetét – írja a Világgazdaság, amely felhívja a figyelmet arra is: a túlóra, a túlmunka, a szakmai bizonytalanság, az időnyomás, a döntéskényszer, a megbecsülés hiánya ugyanúgy komoly pszichés megterhelést jelent a munkahelyeken, mint a zaj, a klíma, a légszennyezés. Többek között a stressz ezen kiváltó okainak csökkentéséről rendelkezik majd Magyarországon is az uniós keretmegállapodás. A hazai szakanyagot az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkavállalói oldala készítette elő, ám az anyagra még rá kell bólintania az OÉT másik két oldalának (a kormánynak és a munkaadói szervezeteknek) is.
A tervezet készítői célként azt jelölték meg, hogy csökkenjen a munkavállalóknál a stressz, amely rossz közérzetet, betegségeket és nem utolsósorban a munkáltatónak többletköltségeket – ilyen például a táppénz – okoz. Mint a lap fogalmaz: e törekvés nem a véletlen műve, hiszen az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség számításai szerint az unióban évente több mint 41 millió dolgozót érint a munkahelyi stressz.
A keretmegállapodás alapján a stressz következményeit többek között kommunikációs eszközökkel, a cég és a munkavállaló céljainak összehangolásával, vezetői támogatással, a felelősségi körök elkülönítésével, jobb munkaszervezéssel, a munkakörnyezet javításával lehet csökkenteni.
(mti)