A jobboldal teljes szellemi felvonulása a kötcsei polgári piknik – mondta Orbán Viktor az OV TV legújabb adásában. Mint mondta, ha demokráciát akarunk, akkor a minőséget képviselő értelmiség azon részének, „amely a mai baloldali kormányt támogatja, meg kellene térnie a demokráciához”. A baloldali értelmiséggel kapcsolatban még megjegyezte, hogy az előző rendszerből itt maradt családi és egyéb szimpátiák „arra az útra vitték a mai baloldali-liberális értelmiséget, hogy egy antidemokratikus kormány diktatúrakiépítési kísérletéhez nyújt segédkezet, ideológiát, érvrendszert, szellemi gyúanyagot”. A pártelnök úgy vélte: a rendszerváltás előtti, a nyolcvanas évek közepéhez hasonló válságban van a liberális értelmiség – hozzátette: azt kívánja, hogy ennek az értelmiségnek sikerüljön a jelenlegi zsákutcából kikeverednie, „megtalálni a demokráciához visszavezető utat”.
Lesz egy népszavazási küzdelem Magyarországon – hívta fel a figyelmet az exminiszterelnök a várható referendummal kapcsolatban. Mint mondta, nem lát más lehetőséget arra, hogy az ország számára pénzben, bezárt kórházakban, iskolákban (…), a rossz egészségügyi ellátás miatt emberéletekben is kifejezhető kormányzati kártételt, amelyet el kell szenvednie az embereknek, „csökkentsük”. Ettől a kormánytól meg kell szabadulni – szögezte le Orbán, majd elmondta, hogy a Fidesz szándéka az, hogy „Magyarország napi szenvedéseit lerövidítsük, elérjünk egy szociális és gazdasági fordulatot”, ez pedig – mint fogalmazott – csak egy kormányváltással érhető el.
Legfontosabb az őszinte beszéd
Immár négy éve egyfajta politikai évadnyitóként azzal indítják az őszt, hogy „jó hangulatban, derűsen, de mégis komolyan véve azt a helyzetet, amiben vagyunk, összejövünk több száz, a polgári világból jövő értelmiségivel, művésszel, gazdasági szakemberekkel és a média képviselőivel, politikusokkal, hogy beszéljünk arról, milyen helyzetben is vagyunk – adta meg a polgári piknik esszenciáját Balog Zoltán fideszes képviselő. Mint mondta, a jelenlegi összejövetel aktualitása, a ius resistendi, vagyis az „ellenállás joga”, ami annyit tesz, hogy a kormányzat által véghezvitt ámokfutásban hogyan lehet embernek maradni, hogyan tudjuk megőrizni az értékeinket, érzelmi stabilitásunkat. Nagyon fontos, hogy legyenek olyan fórumok, ahol lehetséges az őszinte beszéd, hiszen manapság az ember minden szavát kiforgatják – tette hozzá.
A további témákba Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke avatott be. Elmondta, hogy szó volt a tavaly szeptember-októberi eseményekről és más emberi jogi kérdésekről. Hozzátette: a 2006-os őszi eseményektől „minden más emberi jogi kérdés elválaszthatatlan”. Leszögezte: nem tudunk addig a jövőbe nézni, sem a jelenben élni Magyarországon, amíg nem látjuk az összefüggést az akkori események, a kormány fellépése és jelenlegi dolgok között.
Részeg tinédzserek miatt kellett rendőrt hívni a repülőtérre
