Orbán: Sarkozy a megújulás szimbóluma + Képriport

Nicolas Sarkozy szimbolizálja azt a megújulást, amelyre Európának szüksége van – jelentette ki Orbán Viktor, miután tárgyalt a Budapesten tartózkodó francia elnökkel. Demszky Gábor lekéste a közös koszorúzást, bár az MTI szerint Sarkozy érkezett korán. Mindenesetre Hagyó Miklós és Molnár Gyula időben ott volt, hogy helyettesítse a főpolgármestert.

MNO
2007. 09. 14. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sarkozy azt mondta, nagyon sok minden fog eldőlni ebben a térségben, például az, hogy Európa mennyire képes a gazdasági fejlődésre. Kiemelte: Franciaország felfogásában nincs különbség kis és nagy országok között. „Csak egyenlő, egyenértékű nemzetek és államok vannak" – jelentette ki a francia köztársasági elnök.

Nicolas Sarkozy emlékeztetett arra, hogy 1989-ban Magyarország különleges szerepet vállalt a berlini fal lebontásában. „Én olyan nemzedékhez tartozom, amely az 1956-os budapesti és 1968-as párizsi események hagyományában nőtt fel" – jelentette ki. Hozzátette: diákkorában mindig nagyra értékelte a magyar nép bátorságát, hogy „soha nem adták fel". Véleménye szerint Magyarországnak mindig külön szerep jutott a keleti országokon belül. Sarkozy azt mondta, Magyarországon van az egyik legerősebb nemzeti hagyomány az európai országok között, „Magyarország európai történelmét századokban mérjük".

Nicolas Sarkozy kiemelte: Magyarország különös jelentőséggel bír számára, hiszen apja magyar származású. Mint elmondta, tárgyaltak a fontos és érzékeny kisebbségi kérdésekről is. Franciaország számára nagyon fontos a stabilitás és a béke, és semmiféle jellegű területi demarkációt nem tudunk támogatni – mondta. De teljes mértékben megértem, milyen kulturális és érzelmi kapcsolatok vannak a határon túli magyarok és a magyarországi magyarok között – jelentette ki Sarkozy. Közölte: Franciaország támogatja az egyéni jogokat, viszont „visszafogottabb az álláspontunk a kollektív jogokkal kapcsolatban". Mint hangsúlyozta, a kisebbségek kérdésének ügye egy szeminárium témája lehetne.

Sólyom László a téma kapcsán úgy fogalmazott, hogy saját kisebbségeink kulturális azonosságát, identitását fenn kell tartani. Az államfő hangsúlyozta, hogy a francia elnök ebben a régióban először Magyarországra látogatott. A magyar államfő meghívta Nicolas Sarkozyt a november 8-án Magyarországon megrendezendő World Science Forumra.

Közös uniós energiapolitika kell

Valódi energiapolitikára van szüksége az Európai Uniónak, ebben Magyarország stratégiai partner lehet – mondta Nicolas Sarkozy francia elnök pénteken Budapesten, a magyar kormányfővel tartott közös sajtóértekezleten. Az MTI kérdésére a francia elnök hangsúlyozta: támogatják a Nabucco gázvezeték tervét, az azonban még vita tárgya, hogy abban milyen szerepet játszhat a Gas de France. Nicolas Sarkozy szerint a megújuló és a nukleáris energiára is nagy hangsúlyt kell fektetni a szénhidrogén-készletek felváltása kapcsán. Gyurcsány Ferenc azt mondta, valamennyi uniós tagállam érdeke, hogy közös energiapolitika legyen: az oroszországi versengő beszerzési útvonalakkal, a beszerzések összehangolásával.

Földrajzi helyzeténél fogva kiemelkedő szerepe van Magyarországnak Európában, Franciaország is stratégiai partnerséget szeretne kialakítani a magyarokkal – hangsúlyozta a francia elnök. Gyurcsány hozzátette: a régiónak szüksége van Franciaország figyelmére.

A két vezető a tárgyalás után bejelentette: közösen fordulnak az Európai Parlament néppárti és szocialista frakciójához annak érdekében, hogy megalakuljon az EU úgynevezett Bölcsek Tanácsa.

Szilivel nézte meg a Szent Koronát a vendég

Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével tekintette meg a Szent Koronát, miután kötetlen beszélgetést folytattak a házelnök dolgozószobájában. Szili Katalin elmondta: a francia elnöknek megmutatta az országgyűlési könyvtár két XVIII. századi francia könyvritkaságát. Különös apropót adott a könyveknek, hogy az idén emlékeznek a franciák a szerző, Sebastien Le Prestre de Vauban hadmérnök halálának 300. évfordulójára – tette hozzá.

A házelnök beszámolt arról, hogy Nicolas Sarkozy aláírta az Országgyűlés vendégkönyvét, és dedikálta számára Vallomások című kötetét. Elmondta: ezután elkísérte a francia elnököt a kupolacsarnokba a Szent Koronához, amelynek történetéről a volt strasbourgi nagykövet, Perényi János mesélt, akinek a XVI. századtól folyamatosan koronaőrök voltak az ősei.

Európának fejlődnie kell

A francia elnök pénteken az Országházban mondott beszédében stratégiai partnerségként jellemezte Franciaország és Magyarország viszonyát, amelyet testvérinek nevezett.

Sarkozy hangsúlyozta: az EU decemberi csúcstalálkozóján javasolni fogja egy 10-12 tagból álló testület létrehozását, amelynek feladata a 2020–2030-as évek Európája küldetésének átgondolása lesz. A francia elnök a reformra váró területek között a bevándorlást, az energiafüggőség ügyét, a közös európai biztonság és védelem kérdését, valamint Koszovó státuszának megoldását említette. (2008 második fél évében Franciaország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztét.) Európa nem lehet mozdulatlanságra ítélve, Európának fejlődnie kell – jelentette ki Nicolas Sarkozy.

Orbán: Sarkozy szimbolizálja a megújulást

Orbán Viktor szerint Nicolas Sarkozy szimbolizálja azt a megújulást, amire Európának szüksége van. A Fidesz elnöke erről azt követően beszélt újságíróknak, hogy pénteken megbeszélést folyttatott Budapesten a francia köztársasági elnökkel.

Hangsúlyozta: nagy várakozással tekintenek Sárkozy elnöksége elé, mert meggyőződésük, hogy Európának szellemi és gazdasági megújulásra van szüksége, amihez vezető személyiségek kellenek. Sarkozy szimbolizálja azt a megújulást, amire egy erős Európa megteremtése érdekében szükség van – tette hozzá a pártelnök.

Orbán Viktor azt mondta, a megújulás részeként szükség van „az európai gondolkodást gúzsba kötő politikai korrektség doktrínájának levetésére", a neoliberális gazdaságpolitika tabuinak ledöntésére. Orbán egyetértett Sarkozyvel abban, hogy a megújulás érdekében Európának bátran meg kell céloznia a teljes foglalkoztatottságot, az európai gazdaságpolitika középpontjába pedig a munkát és a munkahelyteremtést kell állítani.

Erős Európához erős nemzetállamokra van szükség. A versenyképesség nem cél, hanem eszköz, amivel emelni lehet az emberek életszínvonalát, hozzá lehet járulni boldogulásukhoz – fogalmazott Orbán Viktor.

Megjegyezte: különös hangulatú volt a találkozó, mert most először tárgyalt francia elnökként Sarkozyvel, akivel korábban az Európai Néppárt keretében néhány havonta találkoztak. A Fidesz elnöke beszámolt arról, hogy Sarkozy meghívta pártja, a francia Népi Mozgalom Uniója (UMP) októberi párizsi kongresszusára, amin részt is vesz majd.

Demszky elkésett a találkozóról

Egy kis fennakadással kezdődött Sarkozy francia köztársasági elnök jelenlétében a műegyetemi 1956-os emlékmű koszorúzása. A koszorúzásra hivatalos volt Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere, aki sajnos valamiért elkésett, ezért a francia köztársasági elnök Molnár Gyula XI. kerületi polgármester, illetve Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes kíséretében helyezte el koszorúját az emlékműnél, majd diákokkal beszélgetett.

Az MTI ugyanakkor úgy tálalja a történteket, hogy nem Demszky késett el, hanem Sarkozy érkezett mintegy húsz perccel korábban. (Akármi az igazság, Molnár és Hagyó időben ott volt, hogy helyettesítse a főpolgármestert – a szerk.)

Ezek után már Demszkyvel Sarkozy megtekintette a közeli 4-es metró építkezését, ahol emondta: a francia cégek nagyon szívesen dolgoznak Magyarországon, illetve Budapesten. A 4-es metró alagútját egy francia vállalat építi.

Demszky így számolt be a találkozóról: „Az elnököt franciául köszöntöttem. Megmutattam neki a 4-es metró Gellért téri állomásának terveit. Beszédemnek az üzenete az volt, hogy itt Európa épül: mutattam neki a két épülő metróállomást – a Gellért térit és a Fővám térit –, a Corvinus Egyetem most elkészült épületét a Műegyetemmel szemben, a Szabadság híd felújítását, és beszéltem a Közraktár-projektről is" – mondta a főpolgármester. Hozzátette: Sarkozy felhatalmazta, hogy „ha bármi probléma lenne", hívja fel.

Elnökként először Magyarországon

Katonai tiszteletadással köszöntötték Nicolas Sarkozyt, az apai ágon magyar származású francia elnököt a budai Várban, a Sándor-palota előtt pénteken délelőtt. Sarkozy egynapos hivatalos látogatásra érkezett a magyar fővárosba.

Franciaország az elmúlt tíz évben stabilan a negyedik helyet foglalja el a magyarországi külföldi befektetők sorában, mintegy négyszáz francia cég van jelen az országban. Francia elnök – Jacques Chirac személyében – legutóbb 2004 februárjában tett hivatalos látogatást Magyarországon.

(MTI, STOP)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.