Sötét jövő: felélik vagyonukat a vállalkozások

A rendszerváltozás óta 30 százalékkal csökkent a kis- és középvállalatok (kkv) tőkéje; ez 2007-ben mintegy 10 000 milliárd forint volt, így ebben a körben vagyonfelélés ment végbe – mondta a Magyar Iparszövetség konferenciáján Vadász György ügyvezető társelnök.

MNO
2007. 09. 19. 6:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tőkéből 3000 milliárd forint banki hitel, ám ez csak a vállalkozások 22 százaléka között oszlik meg, míg 78 százalékuk hitel nélkül, legfeljebb tagi vagy baráti kölcsönből finanszírozza a tevékenységét.

A mintegy 460 ezer magyarországi egyéni vállalkozás többsége veszteséget termel; a jogi személyiségű társaságok körében pedig csak 2006-ban kerültek túlsúlyba a nyereségesen gazdálkodók, de Vadász szerint így sem látható a terület jövedelemtermelő képességének növekedése. Magyarország és a csatlakozás előtti 15 EU-tagállam kis- és középvállalatait öszszehasonlítva kiderül, hogy a hazai szektornak csupán tizedannyi jövedelemtermelő képessége van.

Az elmúlt évben a kkv-k 27 milliárd, a nagy cégek több mint ötször annyi, azaz 142 milliárd forint támogatásban részesültek – mondta Vadász. Az idén az előirányzat szerint továbbra is fennmarad a két körnek juttatott támogatás közötti szakadék, mivel a kicsik 31 milliárd, a nagyok pedig 165 milliárd forint támogatáshoz jutnak.

Összességében 2001–07 között a kkv-k 424 milliárd, a nagyvállalatok pedig 976 milliárd forint támogatást és kedvezményt kaptak az államtól.

(vg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.