Szerénység, átláthatóság, kötelességtudat

A szerénység, az átláthatóság és a kötelességtudat elveire épül a Fidesz olcsóbb államról szóló törvénycsomagja – jelentette be Navracsics Tibor és Répássy Róbert kedden Budapesten. Emlékeztettek arra, hogy azért szükséges egyszerűsíteni az állam működését, mert míg a reálbárcsökkenés meghaladta a 6 százalékot, addig az államtitkárok jövedelme emelkedett.

MNO
2007. 09. 25. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fideszes politikusok a szerénység jegyében tett javaslatok közé sorolták a miniszterek és az államtitkárok javadalmazásának átalakítását, illetve azt, hogy legyenek átláthatók az állami vezetők vagyoni viszonyai. Navracsics Tibor elmondta: a kötelességtudat jegyében kezdeményezik, hogy a parlamenti bizottságok ülésein ne a minisztériumi köztisztviselők, hanem a miniszterek és az államtitkárok vegyenek részt. Hozzáfűzte: ismét benyújtják az olcsóbb kampányfinanszírozásra vonatkozó javaslataikat is.

Barokkos burjánzás

A frakcióvezető szerint a kormány érdemben semmit nem tesz azért, hogy az olcsóbb államot megteremtse, ezért az ellenzéknek kell lépnie. Navracsics emlékeztetett arra, korábban olyan kijelentések hangzottak el, hogy a kormány magán kezdi a takarékoskodást, és a Fidesz javaslatai is a kormány működésének olcsóbbá tételével kezdik az olcsóbb állam megteremtését. A frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy a kormányzati intézményrendszer pozíciói „barokkosan” burjánzanak: nő a kormánybiztosok száma, megjelentek a tárca nélküli miniszterek.
A Fidesz szerint különösen azért szükséges egyszerűsíteni az állam működését, mert több mint hatszázalékos reálbércsökkenés volt Magyarországon, ezzel párhuzamosan az államtitkároknál ugyanakkor reálbér-növekedés történt.

Legyen nyilvános az adóbevallás is!

Répássy Róbert frakcióigazgató közölte: már korábban benyújtották az Országgyűlésnek azt a javaslatot, amely szerint a kormány tagjainak és az államtitkároknak a javadalmazását a 2002-es számítási mód alapján állapítsák meg. Mint mondta, öt év alatt 170 százalékkal emelkedett a miniszterek és az államtitkárok fizetése. A frakcióigazgató elmondta: kezdeményezik, hogy az állami vezetők ne csak vagyonnyilatkozatot tegyenek, hanem adóbevallásukat is hozzák nyilvánosságra, ne csak a sajátjukat, hanem azokét a gazdasági társaságokét is, ahol többségi tulajdonosok.

Az új javaslat lényege, hogy a kormány öt évre visszamenőleg hozza nyilvánosságra a miniszterek és államtitkárok fizetési listáját, hasonlóan az országgyűlési képviselők juttatásaihoz. A Fidesz kezdeményezi, hogy a parlamenti bizottságok ülésein csak miniszter vagy államtitkár képviselhesse a kormány álláspontját. Az a lehetetlen helyzet szokott kialakulni – folytatta Répássy Róbert –, hogy a parlamenti bizottságok tagjai köztisztviselőkkel kénytelenek vitatkozni, akiket a törvény távol tart a politikai vitáktól. A Fidesz kampányfinanszírozásról szóló javaslatairól a frakcióigazgató elmondta: az Olcsóbb és több demokrácia nevet viselő törvénycsomag tartalmazza külön választási kampányszámla létrehozását, parlamenti bizottsági ellenőrzést a kampányköltségeket illetően, illetve a médiareklámokra fordított összegek jelentős csökkentését.

Arra a kérdésre, mekkora megtakarítást jelentenek a Fidesz javaslatai, Navracsics Tibor elmondta: első lépésként „nem annyira a megtakarítás volumene, mint inkább a szimbóluma a lényeges, az, hogy a miniszterek és az államtitkárok az országgyűlési képviselőkkel együtt hajlandóak belátni: ebben a gazdasági helyzetben nekik maguknak is terheket kell vállalni”. Répássy Róbert hozzáfűzte: a médiareklámokra vonatkozó javaslatuk milliárdos megtakarítást jelentene.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.