Gusztos Péter közleményében felidézte: két héttel ezelőtt írásbeli kérdéssel fordult Gyurcsány Ferenc kormányfőhöz, akitől többek között arra kért választ, hogy bír-e bármilyen közjogi funkcióval a Szent Korona, és mi indokolja, hogy másolata a rendőr-, határőr- és katonatisztek esküjénél is jelen van, valamint összeegyeztethető-e ez a gyakorlat a miniszterelnök által sokszor hangoztatott, és a kormányprogramban is hangsúlyosan megjelenő köztársasági eszmével.
Mint írta, az igazságügyi és rendészeti miniszter szerdai válaszlevelében megerősítette az SZDSZ álláspontját, hogy a Szent Koronának semmiféle közjogi szerepe nincs. Takács Albert egyúttal arról is biztosította a liberálisokat, hogy elutasít minden olyan értelmezést és törekvést, amely az eskütételt a „Szent Koronára való esküvésnek„ tekinti.
Gusztos Péter hangsúlyozta: örömmel fogadták a miniszter ígéretét, miszerint a kormánynak szándékában áll felülvizsgálni a tisztavatási szertartáson alkalmazott dekorációt, és megkezdik az érintett miniszterekkel a módosításhoz szükséges egyeztetéseket.
„Az SZDSZ partner ebben a törekvésben, továbbra is azt szorgalmazzuk, hogy a képviselők eskütételénél, és más hivatalos állami eskük szimbólumrendszerében a korábbinál hangsúlyosabban jelenjen meg a Magyar Köztársaság alkotmánya” – fogalmazott közleményében az SZDSZ frakcióvezető-helyettese.
Takács: Felülvizsgálandó az Orbán-kormány idején bevezetett gyakorlat
Takács Albert válaszlevelét az SZDSZ eljuttatta az MTI-nek. A miniszter ebben azt írja: a Magyar Köztársaság 18. esztendejében, a nagy nyilvánosság előtt zajló hivatalos eseményeken a köztársasági eszmével nehezen összeegyeztethető jelképek feltűnő helyen szerepelnek.
A miniszter szerint különösen indokolt ma már ezeket a kérdéseket a korábbi, megengedőbb hozzáállás helyett következetesebb szemlélettel kezelni, amikor szélsőséges erők a magyar történelem leggyalázatosabb korszakának jelképeivel élve kívánnak a társadalomban nemkívánatos feszültségeket gerjeszteni és a félelem légkörét kialakítani.
Mint írta, felülvizsgálandó az Orbán-kormány időszakában bevezetett gyakorlat, amely a tisztavatáson alkalmazott jelképek és külsőségek között a Szent Korona másolatát is megjeleníti.
„Ez egyébként beleilleszkedett az említett időszak politikai folyamataiba, amelynek során a köztársasági eszmerendszertől idegen, esetenként azt megkérdőjelező megoldások ás szimbolikus aktusok jellemezték a politikai gyakorlatot„ – fogalmazott Takács Albert, aki szerint ennek „csúcspontja” volt a Szent Korona elhelyezése az Országházban, amelyet a kormányfő nemrégiben személyesen és határozottan helytelenített.
Hozzátette: a tiszti eskü szövegéhez illeszkedő lenne, ha a Szent Korona másolata helyett és a történelmi zászlók mellett a nemzeti zászló ás az alkotmányosságot is szimbolizáló köztársasági címer hangsúlyozott jelenléte lenne jellemző a tisztavatásokon.
(mti)
Von der Leyen elszalasztotta a megállapodás lehetőségét
