A Fidesz szakpolitikusa a Lánchíd Rádióban azt mondta: a koalíciós alku olyan rendszert sejtet, ami a világon máshol sehol sincsen, ezért az történelmi kísérletezgetés. Mikola István úgy gondolja: erőltetett kompromisszumról van szó, ezért a politikus kételkedik abban, hogy január elsejével elindulhat az új rendszer kiépítése.
Horn: Nem megyénként lesz egészségbiztosító!
„A biztosítottak érdekében született működőképes kompromisszum" – fogalmazott Horn Gábor koalícióért felelős államtitkár, aki nyomatékosan hangsúlyozta, hogy nem megyénként lesz egészségbiztosító. Felhívta arra is a figyelmet, hogy a koalíciós megállapodás rögzítette: egy-egy egészségpénztárhoz minimum 500 ezer, maximum 1,5 millió biztosított tartozhat; ez a korlátozás – tekintettel az ország lakosságának számára – önmagában kizárja, hogy 18 megyei és 4 fővárosi, illetve Pest megyei pénztár jöjjön létre.
A szabad demokrata politikus szerint a megyék emlegetése azt a területi biztonságérzetet elégíti ki, hogy az sem kerül ki a biztosításból, aki saját maga nem akar a biztosítók között választani. Számításai szerint 7-8, esetleg 8-10 biztosító működik majd Magyarországon, ez megegyezik azzal, amit eredetileg terveztek.
Horn Gábor úgy fogalmazott: a koalíciós pártok között egy szakmailag megalapozott és vállalható kompromisszum született; az egyezség a piac racionalitására épül, annyiban politikai, hogy a tisztán liberális, illetve a tisztán szocialista elképzelés természetesen más, mint amiben most megegyeztek.
Kökény: A rendszer alapegysége a megye lesz
Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa a megegyezést azzal jelentette be, hogy a rendszer alapegysége a megye lesz, a közép-magyarországi régióban (Budapest és Pest megye) pedig négy pénztár alakulhat meg.
(mti, lanchidradio.hu)