Magyarul elmondott köszöntőjében Joanna Stempinska, Lengyelország budapesti nagykövete úgy fogalmazott: szeretné, ha az a sok szál, ami összeköti a két országot, még erősebb lenne. Ennek egyik példája, hogy Lengyelország legnagyobb fiának szobrot emeltek az észak-zalai városban.
A nagykövet hívőként emlékezve a pápára azt mondta: ez a szobor emlékeztessen mindig II. János Pál tanítására, az általa sugárzott szeretetre. Felidézte, hogy a pápa már 1978-ban történt beiktatásakor szorgalmazta a politikai, gazdasági, kulturális határok lebontását.
Wadowice polgármestere, Ewa Filipiak szintén úgy fogalmazott köszöntőjében: meggyőződése, hogy a kelet-közép-európai változások nem következtek volna be, ha ő nincs. Szobra nemcsak művészeti alkotás, de emlékeztető mindarra, amit tanított.
Soltész Miklós, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője a pápa életútját méltatva szintén felidézte, hogy bárhová is ment a szentatya a világban, mindenhol óriási szeretetet tudott sugározni magából, és ezt a szeretetet vissza is kapta. „Egy ember, aki évtizedeken keresztül megtapasztalta a nyomort, mégis sugározni tudta a megbocsátást és a szeretetet„ – mondta a politikus.
A szoborállítás kezdeményezője, Zalaszentgrót polgármestere az ünneplők előtt úgy fogalmazott: ez a nap a keresztény értékrendről szól, ami jelen van Európában kétezer éve, Magyarországon pedig ezer éve. Elmondta, hogy ősei száz évvel ezelőtt kezdtek építkezni ezen a birtokon, s ezzel a szoborral kívánt családjával együtt fejet hajtani a két éve elhunyt II. János Pál példaértékű tettei és életútja előtt. A pápa zalaszentgróti szobrát Rőti József, a városhoz közeli Mihályfán élő alkotó készítette.
(MTI)
Megdöbbentő állapotok az Örs vezér terén, csak edzett gyomorral lehet bírni
