„Követelem a kivégzésemet”

A Der Spiegel egy bírósági ügy kapcsán a multikulturális társadalom mindennapjaiból szemezget. A Die Presse beszámol egy munkát kereső volt alkancellár nehézségeiről. A Focus arról számol be, könyvbemutatónak álcázva miként prezentálta önmagát az ideiglenesen Németországban tartózkodó Joseph Fischer.

2007. 10. 05. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (sipegel.de)

A baloldali hírmagazinban Roland Losch Vallomás a becsületbeligyilkosság-perben: „Ő megérdemelte” című cikkében ismerteti a németországi közállapotokra jellemző helyzetet. A 36 esztendős férfi egy müncheni esküdtbíróságon tett vallomást, miután néhány órával válásuk után becsületbeli gyilkossággal végzett feleségével.

„Elárult engem, megérdemelte”, mondta az iraki férfi a per kezdetén. „Az apja azt mondta, ha nem ölöd meg, akkor én nyírlak ki, ha visszatérsz Kurdisztánba.” Öt esztendős közös gyermekük szemei előtt Kazim M. tavaly október végén Sazan nevű feleségét a München melletti Garchingban a nyílt utcán leszúrta, majd benzinnel leöntötte, s élve felgyújtotta. „Egyáltalán nem bánom, hogy megöltem. Majdnem túl későn”, nyilatkozta Kazim M. Elégedetten nézte, amint elégett az arca: „Örültem!” Amúgy a német törvények tehetnek arról, hogy csak a nőknek vannak jogaik. Nagyképűek lesznek és úgy vélik, mindent megtehetnek, nyilatkozta a vádlott. Mint mondotta, felesége 2005-ben kitalált egy nemi erőszakot, s a rendőrség ezért az utcára tette. A közös gyermeket sem láthatta.

„Sem az én törzsem, sem a feleségemé nem enged ilyet”, nyilatkozott. „Tudta, hogy bűnös, s hogy egy napon megkapja a magáét.” A férfi kijelentette, hogy ő családot szeretett volna alapítani, de a felesége elárulta: „Ezt tiltja a kultúrám és a vallásom”, mondta Kazim M. A bíróság kérdésére tovább értetlenkedett: „Én nem németet öltem!” Irakban tettéért csak hat hónapot ült volna. Amikor a bíróság határozottan visszautasította javaslatát, miszerint toloncolják Irakba, ráüvöltött a bíróra: „Rendben, akkor követelem a kivégzésemet!”

Kazim 2000-ben vagy 2001-ben elvette nagybátyja javaslatára az akkor 18 éves Sazant anélkül, hogy ismerte volna. Alig fél órát beszéltek egymással, mielőtt megállapodtak volna. „Ez így működik nálunk”, fogalmazott. A férfi közel 20 000 eurót adott a lányért, valamint aranyékszert vásárolt, de nem fizetett hozományt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Gorbach munkakeresése az állami címerrel – Eljárás fenyeget című cikkében ismerteti a volt alkancellár kabaréelemeket sem nélkülöző sorsát.

A feldkirchi járási elöljáróság Hubert Gorbach (BZÖ) egykori alkancellár ügyében államigazgatási eljárás keretében vizsgálja, a politikus megsértette-e a címertörvényt. Berndt Salomon járási elöljáró álláspontja szerint az eljárást még ezen a héten befejezik, de titoktartási kötelezettségére hivatkozva megtagadta, hogy nyilatkozzon az eljárás várható kimeneteléről. Gorbach júliusban hibás angolsággal megírt levélben ajánlkozott Alistair Darling brit pénzügyminiszternél, hogy szükség esetén projektekben vagy ellenőrző szervezetekben (felügyelőbizottsági tagság) szívesen vállalna megbízást.

Ehhez a levélhez a volt alkancellár egykori, állami címeres hivatali levélpapírját használta. A törvény értelmében a levélpapírt csak hivatalos pozíciókat betöltő személyek használhatják, a kivételeket pedig engedélyeztetni kell. A jogszabályok megsértőit a járási elöljáróság egészen 3600 eurós összegig büntetheti, amennyiben a címerhasználat alkalmas arra, hogy „a hivatalos jogosultság látszatát keltse” vagy „az osztrák köztársaság tekintélyét károsan befolyásolja.”

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazinban Jens Bauszus A politikai rocker visszatérte című cikkében ismerteti a Joschka Fischer emlékiratainak bemutatásakor történteket. Az elmúlt, közel két évből, amióta kilépett a politikából, Fischer a tavalyit a Princeton Egyetem vendégprofesszoraként töltötte. Most visszatért Németországba, hogy A vörös-zöld évek című, A német külpolitika – Koszovótól szeptember 11-ig alcímű könyvét reklámozza. A 444 oldalas opusz csak az első, 1998-2001 közötti ciklust foglalja magában. Fischer megfenyegette az olvasókat, a jövő héten nekiül a második kötetnek.

A volt alkancellár tagadta, hogy a könyvben leszámolna Gerhard Schröderrel. A történtek ábrázolása szerinte nem leszámolás. Ugyanakkor hangsúlyozta, nem kívánt semmit sem szépíteni. Schröder kormányzati ideje nem volt mindig harmonikus. „A konfliktus azonban hozzátartozik az ember lényegéhez.” Fischer kijelentette, kormányzásuk végleges értékelését a második kötetben kívánja átnyújtani. Mint a zöldek egykori meghatározó politikusa kijelentette, a politikai történéseket továbbra is kommentálni fogja, de azt már nem kívánja befolyásolni, legkevésbé pártjának történéseit. „A politikai döntések most az új zöld vezetés kezében vannak.”

Dicséretes szándéka azonban csak két percig tartott. Már a könyvbemutatót megelőző két interjúban is részletesen foglalkozott korábbi párttársainak Afganisztán-politikájával. Megítélése szerint Afganisztánért „sokkal többet kell tenni.” (Az ügy előzményeiről lásd a szeptember 17-i sajtószemlét. – Szerk.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.