A tulajdonképpen már véglegesnek tekinthető eredmény (95,6 százalékos feldolgozottság) alapján valószínűleg ezúttal sem lesz képviselve az ukrajnai magyar kisebbség az ország parlamentjében – olvasható a Kárpátinfón.
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke a NU-NSZ listájának 99. helyén szerepelt, mandátumszerzése akkor lett volna reális, ha a párt legalább 17-18 százalékot szerez. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség által támogatott Tóth Mihály pedig ugyan mindenképpen bejutó helyen szerepel a szocialista párt színeiben, ám Moroz gárdája nagy valószínűséggel nem tudja majd venni a 3 százalékos akadályt. (Mint arról korábban a Magyar Nemzet is beszámolt, Tóth Mihály jelölését valószínűleg a Szocialista Internacionáléban jelen levő MSZP-s körök is támogatták. Kovács Miklóst konzervatív politikusi hitvallása a hazai konzervatív ellenzékkel hozza közelségbe.)
A két magyarországi választókörzetben egyébként a szavazásra jogosultaknak mindössze 5 (Budapesten), illetve 10 (Nyíregyházán) százaléka járult az urnákhoz. A Magyarországon élő ukránok többsége egyébként – Kárpátalja lakosságához hasonlóan – a Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem tömböt támogatta.
Koalíciós kényszer?
A legutóbb közölt részeredmények szerint a Viktor Janukovics kormányfő nevével fémjelzett oroszbarát Régiók Pártja vezet 34,16 százalékkal. A jelenlegi miniszterelnököt legnagyobb riválisa, Julija Timosenko választási tömbje (BJUT – a rövidítés betűinek olvasata egyébként oroszul azt jelenti: ütnek) követi 30,82 százalékkal. A Viktor Juscsenko államfő tiszteletbeli elnöksége mellett üzemelő Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem (NU-NSZ) eddig 14,29 százalékot szerzett. A kommunisták 5,36 százalékot mondhatnak magukénak, míg a korábbi parlamenti elnök, Volodimir Litvin blokkja 3,97 százalékon áll. Az összes párt ellen a szavazók 2,7 százaléka voksolt. Az orosz kommentárok koalíciós kényszert jeleznek.
(Kárpátinfo.net, MNO)
Ukrajnában a megbékéléshez szükséges az alkotmányosság, a jogállamiság helyreállítása
