Die Tageszeitung (taz.de)
A baloldali napilapban Ralf Leonhard Kormányválság Magyarországon: Meredek lázgörbe Budapesten című cikkében elemzi a hét végi referendum tétjét. A szerző szerint az egészségügyről és a tandíjról rendezett vasárnapi referendum előre hozott választásokhoz és kormányválsághoz vezethet Magyarországhoz. „Tekintettel a vizitdíj és a tandíj népszerűtlenségére, kétség sem fér a népszavazás kimeneteléhez” – véli Leonhard, aki szerint a voksolás érvényessége döntően a részvételtől függ. A szerző rámutat: Gyurcsány tudja, hogy a referendumon nem nyerhet, ezért megpróbálja az általa irányított kabinetet felkészíteni a várható kormányválságra. A cikk emellett megjegyzi azt is, hogy a vereséget követően az MSZP-n belül lázadás robbanhat ki. Az ellenzék az előre hozott választásokban bízik a népszavazást követően: a Fidesz a közvélemény-kutatások szerint a voksok 35–39 százalékát szerezné meg, míg az MSZP mindössze 17-et gyűjtene. A kisebbik koalíciós partner, az SZDSZ a Tageszeitung elemzése szerint sem érné el az ötszázalékos parlamenti küszöböt.
Stern (stern.de)
A hamburgi hírmagazin Manuela Pfohl A szövetségi pénzügyminisztériumot nem érdekli az SED vagyona című cikkében elemzi a liechtensteini adócsalási botrány egyik érdekes szeletét. Szakértők ugyanis azt feltételezik, hogy az NDK állampártja, a Német Szocialista Egységpárt (SED) elrejtett vagyonának egy része Liechtensteinben parkol. Úgy vélik: azokat a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) kezében lévő listákat, amelyeken sok száz feltételezett liechtensteini adócsaló áll, arra is fel lehet használni, hogy a mindeddig fellelhetetlen SED-vagyont is megtalálják.
„A BND listájának segítségével a létező anyagokat össze lehet vetni és talán az eddig ismeretlen pénzmozgásokat is fel lehet deríteni, ami új nyomokhoz vezethet” – nyilatkozta Christian von Hammerstein, a Bundestag által 1990-ben felállított és 2006-ban feloszlatott, az NDK pártjainak és tömegszervezeteinek vagyonát vizsgáló bizottság (UKPV) volt vezetője. „Ennek ellenére a pénzügyminisztérium nem látja okát annak, hogy lépjen valamit ebbe az irányba. Egyelőre nem érdeklődünk az ügy iránt” – ezt már Thorsten Albig, a minisztérium szóvivője állítja az adócsalás kapcsán. Von Hammerstein a minisztérium érdektelenséget „pimaszságnak” nevezte.
Meglátása szerint a tárcának törvényben lefektetett kötelezettsége az SED pártvagyonának felderítése és visszavezetése a közösség kasszájába. A bizottság 85 nyomozója 2006-ig 1,6 milliárd euró nyomára bukkant. A legnagyobb arányban a pártállam és a szakszervezetek szerepeltek a vagyonelrejtő szervezetek között.