A népszavazás előre hozott választásokhoz vezethet

Már a szociális népszavazás meghirdetése politikájának és személyi összetételének módosítására kényszerítette a szétesőben lévő Gyurcsány-kormányt – olvasható a Tageszeitung elemzésében. A Stern pedig arról számol be, hogy máig Liechtensteinben parkol az NDK-pártvagyon egy része.

2008. 03. 07. 9:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Tageszeitung (taz.de)

A baloldali napilapban Ralf Leonhard Kormányválság Magyarországon: Meredek lázgörbe Budapesten című cikkében elemzi a hét végi referendum tétjét. A szerző szerint az egészségügyről és a tandíjról rendezett vasárnapi referendum előre hozott választásokhoz és kormányválsághoz vezethet Magyarországhoz. „Tekintettel a vizitdíj és a tandíj népszerűtlenségére, kétség sem fér a népszavazás kimeneteléhez” – véli Leonhard, aki szerint a voksolás érvényessége döntően a részvételtől függ. A szerző rámutat: Gyurcsány tudja, hogy a referendumon nem nyerhet, ezért megpróbálja az általa irányított kabinetet felkészíteni a várható kormányválságra. A cikk emellett megjegyzi azt is, hogy a vereséget követően az MSZP-n belül lázadás robbanhat ki. Az ellenzék az előre hozott választásokban bízik a népszavazást követően: a Fidesz a közvélemény-kutatások szerint a voksok 35–39 százalékát szerezné meg, míg az MSZP mindössze 17-et gyűjtene. A kisebbik koalíciós partner, az SZDSZ a Tageszeitung elemzése szerint sem érné el az ötszázalékos parlamenti küszöböt.

Stern (stern.de)

A hamburgi hírmagazin Manuela Pfohl A szövetségi pénzügyminisztériumot nem érdekli az SED vagyona című cikkében elemzi a liechtensteini adócsalási botrány egyik érdekes szeletét. Szakértők ugyanis azt feltételezik, hogy az NDK állampártja, a Német Szocialista Egységpárt (SED) elrejtett vagyonának egy része Liechtensteinben parkol. Úgy vélik: azokat a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) kezében lévő listákat, amelyeken sok száz feltételezett liechtensteini adócsaló áll, arra is fel lehet használni, hogy a mindeddig fellelhetetlen SED-vagyont is megtalálják.

„A BND listájának segítségével a létező anyagokat össze lehet vetni és talán az eddig ismeretlen pénzmozgásokat is fel lehet deríteni, ami új nyomokhoz vezethet” – nyilatkozta Christian von Hammerstein, a Bundestag által 1990-ben felállított és 2006-ban feloszlatott, az NDK pártjainak és tömegszervezeteinek vagyonát vizsgáló bizottság (UKPV) volt vezetője. „Ennek ellenére a pénzügyminisztérium nem látja okát annak, hogy lépjen valamit ebbe az irányba. Egyelőre nem érdeklődünk az ügy iránt” – ezt már Thorsten Albig, a minisztérium szóvivője állítja az adócsalás kapcsán. Von Hammerstein a minisztérium érdektelenséget „pimaszságnak” nevezte.

Meglátása szerint a tárcának törvényben lefektetett kötelezettsége az SED pártvagyonának felderítése és visszavezetése a közösség kasszájába. A bizottság 85 nyomozója 2006-ig 1,6 milliárd euró nyomára bukkant. A legnagyobb arányban a pártállam és a szakszervezetek szerepeltek a vagyonelrejtő szervezetek között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.