Az ország érett gyümölcsként hullhat a Fidesz ölébe

A Der Standard értékelése szerint, ha a közeljövőben nem lesznek utcai zavargások, akkor Magyarország „érett gyümölcsként” hullhat a Fidesz ölébe. A Focus magazin beszámol a Horst Köhler szövetségi elnök újraválasztásáról zajló németországi vitáról.

2008. 03. 15. 10:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Gregor Mayer Orbán Viktor új stratégián töri a fejét című cikkében próbálja találgatni a Fidesz referendumot követő lépéseit. A szerző szerint Orbán Viktor a kivárás és a tömegek mozgósítása között ingadozik. A vasárnapi referendumon aratott egyértelmű győzelme után először mutatkozik Budapest utcáin tömegeiben a jobboldali-nemzeti ellenzék a március 15-i nemzeti ünnep okán. Orbán Viktor a párthíveihez fog beszélni, akik világos útmutatást várnak, miként zavarhatnák el a gyűlölt Gyurcsány-kormányt. „Sok százezren” fognak jönni, jövendölte Orbán Viktor kabinetfőnöke, Deutsch-Für Tamás. Orbán maga is meglepődött, milyen sok polgár támogatta a referendumot. Közvélemény-kutatók legfeljebb 2,5 millió igen szavazattal számoltak, végül 3,3 millióan voltak. A kutatók szerint a „többlet” felerészben az eddig passzív választókból, felerészben a szocialisták törzsszavazóiból toborzódtak. Közvetlenül a népszavazás után Orbán tőle szokatlanul óvatos hangot ütött meg. Ugyan azonnal egy újabb népszavazást jelentett be – ezúttal a sokkal fontosabb betegbiztosítási pénztárak részleges privatizációja ellen – de tartózkodott attól, hogy lemondásra szólítsa fel a kormányt. Vélhetően a nagygyűlésen is ennél a vonalnál marad. Úgy tűnik, saját tanácsadói meggyőzték arról, hogy az idő nekik dolgozik. A népszavazás eredménye sokkolta a kormányzó szocialistákat, és még tovább terhelte koalíciós partneréhez, a liberálisokhoz fűződő kapcsolatait. Gyurcsány, akinek népszerűségi adatai már a népszavazás előtt a pincében voltak, most még jobban nyomás alá került, az ország pedig – ha nem lesznek újra utcai zavargások – érett gyümölcsként hullhat a Fidesz ölébe.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Vita Köhler második hivatali idejéről című cikkében ismerteti a jövőre esedékes német köztársaságielnök-választásokról elkezdődött ajánlásokat. Guido Westerwelle FDP-elnök az első pártvezető, aki a nyilvánosság előtt támogatta a jelenlegi szövetségi elnök, Horst Köhler újraválasztását. Az, hogy a többi párt visszafogottan reagál, bosszantja a liberális politikust. „Mi, szabad demokraták örülünk a szövetségi elnök úr politizálásának, azzal teljes mértékben egyetértünk”, nyilatkozta Westerwelle a Frankfurter Allgemeinen Zeitungnak. „Amennyiben jelölteti magát az elnök úr egy második ciklusra, azt minden módon üdvözölni fogom” – mondta Westerwelle. Az FPD elnöke felszólította a többi párt vezetőjét, hogy szintén nyilatkozzanak az általuk támogatott elnökjelölt személyéről. Köhlernek joga van azt időben megtudni, hogyan gondolkodnak a pártok a munkájáról. Nem lehet arra kényszeríteni az elnököt, hogy egy bizonytalan helyzetben döntsön ismételt indulásáról. A CDU és az SPD pénteken ugyan dicsérte Köhler munkáját, de nem kívántak arról nyilatkozni, vajon támogatnák-e Köhler ismételt elnökségét. Westerwelle ezután a CDU és az SPD szemére vetette, hogy elzárkóznak az őszinte választól. Ronald Pofalla, a CDU pártigazgatója kijelentette, Köhler kiválóan képviseli kül- és belföldön Németországot. A CDU a pozícióval szembeni tisztelete okán nem kíván nyilatkozni az ügyben, hanem megvárja az elnök döntését. Hubertus Heil SPD-pártigazgató is azt hangsúlyozta, a tisztelet azt követeli, hogy előbb maga Köhler nyilatkozzon terveiről. Mint mondta, nem lehet nyomást gyakorolni az államfőre. Az SPD politikusa egyúttal kijelentette: Köhler „igen jól dolgozik”. A CDU és az FDP még hajszálvékony többséggel rendelkezik az elnököt választó szövetségi gyűlésben. 2004 májusában Köhlert már az első fordulóban meg lehetett választani. Hogy ez így lesz-e jövő tavasszal is, az az őszi bajorországi tartományi választások eredményétől függ. A szövetségi gyűlésben a 612 Bundestag-képviselő vesz részt, valamint ugyanennyien a tartományi gyűlések képviseletében döntenek az elnök személyéről. A 2009. május 23-i választáson az első két fordulóban a 613 személy abszolút többsége szükséges, míg az esetleges harmadik körben elég a relatív többség is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.