Húsvétig biztosan marad a nagykoalíció

A Die Presse arról tudósít, hogy a nagykoalíció fennmaradásáról tartott bécsi tárgyalásokat húsvét utánra halasztották. A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti a lengyel elnök törvénytervezetét, mely főként a német veszély miatt óv a lisszaboni szerződés ratifikációjától. A Die Welt beszámol arról, hogy a berlini kormány döntött, elkészül a második világháborús elüldözéseket dokumentáló központ.

2008. 03. 20. 17:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Kaczynski óv Németországtól című cikkében ismerteti a lengyel államfőnek a lisszaboni szerződés ellen felhozott érveit. Az uniós reformszerződés ratifikálásáról Lech Kaczynski Lengyelország nemzeti konzervatív elnöke bemutatta saját törvénytervezetét. Kaczynski televíziós beszédében úgy fogalmazott, ezzel kívánja garantálni, hogy a lisszaboni szerződésben elért, a Lengyelország számára kedvező szabályozásokat utólag ne módosítsák. Különösen azt tartja fontosnak, hogy Lengyelország ne lépjen be az európai alapjogi chartába. Emellett Kaczynski kifejtette, a charta elfogadása arra kényszerítheti Lengyelországot, hogy engedélyezzék az azonos neműek élettársi kapcsolatát, ami ellenkezne az ország „erkölcsi rendjével”. Az elnök kezdeményezésével támogatja ikertestvérének, Jaroslaw Kaczynskinek az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) pártja vezetőjének akcióját, aki akadályozza a Tusk kormány törvénytervezetét és annak elutasításával fenyegetett. A lisszaboni szerződés ratifikációjához a kormányzó Polgári Platformnak kétharmados többségre van szüksége, amire csak a PiS támogatásával számíthat. Tusk miniszterelnök kedden úgy fogalmazott, ha az ellenzék nem adja fel a blokádot, akkor a népnek kell döntenie a jogszabályról. De hangsúlyozta, reméli elkerülhető a referendum.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív hamburgi napilap Mégis elkészül a vitatott elüldözött központ című cikkében ismerteti a berlini kormány legújabb döntését. Több éves hezitálás után a szövetségi kormány úgy döntött, megépítik a menekülés és elüldözés dokumentációs központját. Különösen heves az ellenállás a 29 millió eurós projekttel kapcsolatban külföldön: Lengyelország a központot előbb provokációnak nevezte –végül mégis hajlandó szakértőket küldeni a központ tanácsadó testületébe. A szövetségi kormány szerdán elfogadta Bernd Neumann (CDU) kulturális államminiszter által kidolgozott koncepciót. A dokumentációs központ a berlini Német Történeti Múzeumban kap majd helyet. Ennek a központnak fenn kell tartania az „elüldözések évszázadának” és az ezzel szorosan kapcsolódó európai szenvedéstörténet emlékét, valamint hozzá kell járulnia a kiengesztelődéshez. A kiállítás célja „a történelmi összefüggések, a menekülés és elüldözés okainak és mozgatórugóinak alapos bemutatása”. Tervezik annak az elüldözött 12-14 millió német egyéni élettörténetének, valamint a háború miatt áttelepített személyek, mint a pl. szovjetek által megszállt kelet-lengyelországi területekről elkergetett lengyelek sorsának bemutatását.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A koalíciós válságot elnapolták: Húsvét után tovább tárgyalnak címmel ismerteti a szerdai kormányzati egyeztetés eredményeit. Egyelőre nem lesznek előrehozott választások, nincs újrakezdés, helyette további tárgyalások húsvét után. Ez a szerdai titkok övezte koalíciós egyeztetés hozadéka. Hosszú ideig az is bizonytalan volt, kit küldenek a kormánypártok, a szocialisták (SPÖ) és a néppárt (ÖVP) a Gusenbauer kabinet sorsáról döntő egyeztetésre. Végül kiderült, Alfred Gusenbauer (SPÖ) kancellár a hivatalában fogadta helyettesét, Wilhelm Molterert (ÖVP) és a két párt kormányzati koordinátorát, Werner Faymannt (SPÖ) és Josef Pröllt (ÖVP). A kancellári hivatal közleménye szerint „rendkívül konstruktív légkörben” tárgyaltak az „összes aktuális kihívásról” – áll a kancellári hivatal sajtóanyagában. Konkrét eredményekben nem tudtak megállapodni. A tárgyalásokat húsvét után folytatják, hogy megállapodjanak a kormányzati munka 2008-as prioritásairól. Ezzel a júniusi előrehozott választásokat matematikailag még meg lehetne tartani, de a gyakorlatban a kérdés lekerült a napirendről. Az ellenzék természetesen elégedetlen ezzel az eredménnyel, Alexander Van der Bellen, a zöldek vezetője a vörös-fekete szomorújáték újabb fejezetének nevezte ezt a csúcsot, mely még a nevére sem méltó. Úgy vélte, az egyetlen eredmény a „válság meghosszabbítása. A kormány egyszerűen cselekvőképtelen.” Heinz-Christian Strache, a Szabadság Párt (FPÖ) elnöke szerint az igazán fontos kérdés, a kormány mikor gondolja úgy, hogy ismét dolgozni kezd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.