Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Sebastian Fischer A szudétanémetek dühösek a török hasonlat miatt címmel ismerteti a Georg Schmied szerencsétlen mondata miatt kirobbant vitát. Ők a CSU leghűségesebb hívei: a mintegy 2,8 millió elűzött szudétanémetből több mint egymillió települt Bajorországba. A bajorok, a frankok és svábok mellett magukat a szabad állam negyedik törzsének tartják. Georg Schmiednek, a CSU müncheni frakcióvezetőjének nyilatkozata felháborította a szudétanémetek képviselőit. Egy olyan sajtónyilatkozatban, mely eredetileg a magukat integrálni nem kívánó bevándorlókkal, főként a törökökkel foglalkozott, Schmied pozitív példaként hivatkozott az elüldözött németekre: „A második világháború után például a szabad államban sikerült az elüldözött szudétanémet gyökerekkel rendelkezőket öntudatos bajorokká tenni.” „Miért ne lehetne ez a XXI. században a törökökkel lehetséges?” A szudétanémetek szövetsége Georg Schmied párhuzamát, mint oda nem illőt, visszautasítja – áll nyilatkozatukban. A német elüldözöttek „nem bevándorlók” az idegenrendészeti törvény értelmében.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap A stuttgarti tanárnő veszített a fejkendővitában című cikkében ismertet egy komoly vitát kiváltó bírói ítéletet. Baden-Württembergben a muzulmán tanárnőknek továbbra sem szabad fejkendőt viselniük, így döntött a mannheimi közigazgatási bíróság. Az ítélet helybenhagyta az iskolavezetés határozatát, miszerint a tanítás során nem viselheti a vallási jelképnek számító kendőt. Ez érvényes akkor is, ha tanárnő élethossziglan kinevezett hivatalnok, és évek óta fegyelmi vétség nélkül tevékenykedett az iskolában. Az ítélet indoklása szerint a fejkendő viselésével megsértette az oktatási törvényben lefektetett kötelezettségét, miszerint az iskolában kerülni kell a vallási és világnézeti hitvallást, mely alkalmas lehet arra, hogy a tartomány semlegességét a diákok és a szülők szemében megkérdőjelezze, és az iskolákban veszélyeztetesse a vallási békét – áll a mannheimi bíróság ítéletében.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Silke Mertins Izraeli látogatás: „Merkelnek spanyolul kellene beszélnie?” című cikkében ismerteti a német kancellár izraeli útjának csúcspontját, a Knesszet előtt elmondott beszédét. Angela Merkel első külföldi kormányfőként – eddig ebben a megtiszteltetésben csak államfők részesültek – németül beszélt az izraeli parlamentben. A Reset Bet rádió moderátora feltette a kérdést: „A német kancellárnak spanyolul kellene beszélnie? Nem lehet előbb meghívni valakit, majd megpróbálni előírni, hogy milyen nyelven szólhat.” Azt, hogy négy izraeli képviselő bojkottálni kívánja a kancellár beszédét, a holokauszt-túlélő Sarah Marom Schalew nem tartja egyébnek, mint populizmusnak.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek