Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilapban Gregor Mayer A miniszter elbocsátása a liberálisok számára „elfogadhatatlan” című cikkében a budapesti kormányválság hétfői történéseit elemzi. A szerző szerint a koalíció pengeélen táncol. Mint azt Gyurcsány Ferenc már a hét végén előzetesen bejelentette, hétfőn felmentette Horváth Ágnest. Az április 30-án hatályba lépő rendelkezés súlyos koalíciós válságot okozott, ugyanis a lépést Gyurcsány nem egyeztette Kóka Jánossal. Az SZDSZ elnöke azonnal és élesen válaszolt, Horváth felmentését „elfogadhatatlannak” nevezte. Horváth Ágnes felelős azért az egészségügyi reformért, melynek főbb vonalait logikusnak tartják a szakértők, ám megvalósítását számos baki kísérte. A parlamenti frakcióban a liberális miniszterek visszahívását ajánlották. Ráadásul a miniszter asszonnyal a törvényben elfogadott egészségügyi reform lényegének, a részleges privatizációnak is buknia kell. Mivel Horváth felmentésének határideje április vége, ezért még lehetséges – bár lényegesen kevesebb a lehetőség – a koalíció megmentése. Gyurcsány ködös kijelentése, miszerint a történet nem arról szól, hogy az egészségügyi reformot megakasszák, hanem hogy „megtalálják megvalósításának módját”, arra utal: a miniszterelnök húzza az időt, de valójában fogalma sincs arról, miként hidalja át a koalíción belüli nézeteltéréseket. A liberálisok nélkül a szocialistáknak nincs többségük a parlamentben. Ez, amint arra Orbán Viktor régóta törekszik, elvezethet az előre hozott választásokig. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint ez mindkét kormánypárt számára sokkal nagyobb tragédiát jelentene, mint a bármennyire is kellemetlen, kompromisszumos arculatvesztés.
Die Presse (diepresse.de)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognar Magyarország: a vállalkozásoknál vége a türelemnek című cikkében ismerteti az egyre türelmetlenebb befektetők világos figyelmeztetését. Ha nem lesz rövid időn belül adóreform, akkor odébb állnak. Magyarország recseg-ropog a mindent elnyomorító adók miatt. Az OECD statisztikája szerint Magyarországon az egyedülálló, gyermektelen munkavállaló adóterhe 2007-ben nem kevesebb, mint 54,7 százalék volt. A 30 OECD-tagállamból Magyarország ezzel Belgium után – 55,5 százalékos elvonással – a második. Regionális összehasonlításként: Szlovákiában az adóterhelés 38,5 százalékos, Lengyelországban 42,8 százalékos, Csehországban 42,9 és Ausztriában 48,5. A hatalmas adóterhelés miatt Magyarországon a vállalkozásoknál egyre inkább elszakad a cérna. Amennyiben a helyzet a következő évben alapvetően nem változik, számos vállalat kívánja a telephelyét más országba áthelyezni. Gazdasági szakértők szerint már jelentős számú cég egyes osztályait adószempontból kedvezőbb államokba telepíti. Tekintettel erre a tarthatatlan helyzetre, már a Gyurcsány Ferenc által vezetett baloldali-liberális kormány is látja a cselekvési kényszert. Néhány héttel ezelőtt a miniszterelnök a 2009-es esztendőre három adócsomagot tett le az asztalra. A csomagok nagyságrendje 200 milliárdtól 420 milliárd forintig terjed. Azonban Veres János néhány héttel később be kellett, hogy vallja, Gyurcsány javaslatát még a legkisebb mértékben sem képesek megvalósítani. Veres hangsúlyozta, hogy az adócsökkentések pénzügyi mozgástere 2009-ben 100-150 milliárd forint között mozoghat. Ahhoz, hogy a magyar gazdaságot felszabadítsák jelenlegi bénultságából, ez túl kevés. Gazdasági szakértők 1000 milliárdos adócsökkentést üdvözölnének. Ez nagyjából a magyar GDP három százalékát jelentené, melyet a kiadási oldalon kellene megtakarítani. Arra az esetre, amennyiben Magyarországon a jövő évben elmaradna az átfogó adócsökkentés, a közgazdászok sötét képet festenek. Ez nem csak az ország gazdasági növekedését és a versenyképességet terhelné. Jelentősen csökkenhetnek a külföldi befektetések, csökkenhet a munkahelyek száma, ami további szociális problémákat jelenthet.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin internetes kiadása Vita az egészségügyi reformról – szétesik a kormánykoalíció című cikkében már temeti a Gyurcsány-kabinetet. Egy hónap maradt hátra – utána a liberális miniszterek elhagyják a kormányt. Ennek oka a szociálliberális koalíció súlyos válsága: Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök elbocsátotta a liberális egészségügyi minisztert. Horváth Ágnes leváltásával a szociálliberális kormány kudarcot vallott. Gyurcsány a hét végén bejelentette, hogy felmondja a szabad demokraták által irányított egészségügyi reformot. A kormány a hónap elején az ellenzék által az egészségügyi és oktatási reformokról kezdeményezett népszavazáson súlyos vereséget szenvedett.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben