Magyarország valóban „Európa beteg embere”?

A budapesti kormánykoalíció szétesett, az ország a politikai bizonytalanság előtt áll – ismerteti hazánk belpolitikai válságát a Der Standard. Német rendőrök szabadidejükben líbiai belbiztonsági szervek kiképzésével foglalkoznak – írja a Der Spiegel.

2008. 04. 04. 7:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban András Szigetvári „Szakítás a gyógyulás esélyével” című cikkében a Gyurcsány-kormánynak szurkol. „A budapesti kormánykoalíció szétesett, az ország a politikai bizonytalanság előtt áll. De a szakítást kiváltó vita, mely egészen a reformpolitikai bénultságig vezetheti az országot, fontos volt és elkerülhetetlen” – írja. Szigetvári emlékeztet: a kormány az egészségügy átalakításába bukott bele. Az ország vezetése egy vegyes, 49 százalékban privatizált rendszer mellett döntött. A cikk szerzője úgy véli: a kormány akarta a versenyt, de csak részben. Szigetvári figyelemre méltónak találja a vitában elfoglalt ideológiai frontokat: pont a „baloldali” kormány kívánta privatizálni a pénztárakat, annak ellenére, hogy éppen szigorú takarékossági politikájuk miatt nyereséget termeltek, és a jobboldali Fidesz óvott attól, hogy hosszú távon amerikai egészségügyi rendszer keletkezzen. „Ha külföldön a magas államadósság miatt Magyarországról mint „Európa beteg emberéről” írnak, az csak féligazság” – állítja Szigetvári. „A magyar jóléti állam valódi teljesítményeket képes felmutatni, mert azok az egyenlőtlenségek, melyek más kelet-európai országokat jellemeznek, nem léteznek” – írja. Úgy véli, annak ellenére, hogy nincs elődje Magyarországon a kisebbségi kormányzásnak, a megoldás akár sikeres is lehet. Szigetvári azt hozza fel érvnek, hogy a bal- és a jobboldal – „akik jobban utálják egymást, mint máshol” – arra kényszerülhet, hogy legalább néhány szakkérdésben együttműködjön, és a jelenlegi koalíciós partnerek ideológiai vitáikat már a parlament nyilvánossága előtt vívnák.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin „Német rendőrök állítólag illegális kiképzést nyújtottak Kadhafi elitrendőreinek” című cikkében ismertet egy kibontakozóban lévő botrányt. Eszerint több mint 30 rendőr, a Bundeswehr és az elit egység, a GSG–9 tisztjei líbiai kollégáikat képezték titokban és illegálisan, amellyel sok százezer eurót kerestek. Ingo Wolf, az észak-rajna–vesztfáliai belügyminiszter feljelentést tett az ügyben, s úgy nyilatkozott: „Ez a viselkedés teljesen elfogadhatatlan”. Az FDP-s politikus megerősítette, hogy egyedül az ő tartományából nyolc személy utazott Líbiába a bielefeldi, kölni és esseni különleges alakulat tagjai közül. Wolf fegyelmi eljárást kezdeményezett és feljelentést tett ellenük a szolgálati titkok és a titoktartási kötelezettség megsértése miatt. A szövetségi belügyminisztérium azonban visszautasította ezeket a lapértesüléseket. A honvédelmi miniszter szóvivője azt megerősítette, hogy a Bundeswehr egyik tisztjét azzal vádolják, a „szabadidejében kiképzési támogatást” nyújtott Líbiában. Ezért fegyelmi eljárást folytatnak ellene, később pedig felfüggesztették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.