Der Standard
A baloldali-liberális osztrák napilapban Gregor Mayer arról cikkezik, hogy Orbán megváltoztatja a stratégiáját. Orbán Viktor az elmúlt hetekben jelentős, bár diszkrét aktivizmust mutatott – olvasható a Der Standardban. Bizalmas beszélgetéseket folytat üzletemberekkel, médiaszemélyiségekkel és filmes egyetemistákkal. A szerző szerint nyilvánvaló, hogy a változásra képes politikus új arculatán dolgozik. Közvélemény-kutatások szerint Orbán Viktor Fidesze jelenleg a választók támogatásának kétharmadára számíthat.
Die Presse
A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos Bécs lesz az EU kutatási központja? című cikkében ismerteti az erre a hétre valószínűsített brüsszeli döntés indokait. Április elején jelentette Alfred Gusenbauer és Robert Fico, hogy Bécs és Pozsony közösen pályáznak az „Európai Fejlesztési és Technológiai Intézet” (EIT) székhelyére. A jelenlegi tervek szerint az EIT 2009. január 1-jén kezdené meg munkáját 60 munkatárssal. A 309 millió eurós költségvetését 2013-ig szavazták meg.
További források az állami támogatásokból, az Európai Befektetési Banktól, valamint a saját tevékenységből származik. Összesen 2,4 milliárd euró állna az EIT rendelkezésére. Az intézet ötletét 2005 februárjában ismertette Barroso bizottsági elnök. Az uniós versenyképességi tanács 2007. novemberében döntött az intézet felállításáról. Bécs és Pozsony közös jelentkezésének legfontosabb oka, hogy a még június végéig az Európai Uniót vezető szlovén elnökség úgy döntött: az EIT-t egy 2004-ben az unióba belépett tagállamba telepíti. Erről döntöttek az állam- és kormányfők, s Bécs ebben az esetben egyedül esélytelen lenne. Amellett, hogy a jelentkező város lehetőleg még egyetlen más uniós intézménnyel se rendelkezzen, s a nagysága és az infrastruktúrája is, valamint a kohéziós szempont is megfelelő legyen.
Ami azt jelenti, hogy a telephelyválasztásnak segítenie kell a térség felzárkózását is. A szintén e babérokra pályázó Magyarország ezekben a napokban Brüsszelben azzal a rugalmassággal kampányol, amit kutatóinak a kommunista időszakban kényszerből kellett megszereznie: Budapest bemutatott egy kicsi, rugalmas intézetet, ami egy terjedelmes hálózatot is működésben tudna tartani. A magyarok elképzelése szerint ez az „unió szellemét is megjelenítené”, és „teljesen illeszkedne a kohéziós törekvésekhez”– vélekedett Bajnai Gordon gazdasági miniszter.