Bild am Sonntag (bild.de)
A legnagyobb példányszámú német bulvárlap vasárnapi kiadásában Minden nyolcadik német szegény címmel készített interjút Olaf Scholz (SPD) szövetségi szociális miniszterrel a legújabb szegénységi jelentés nyilvánosságra hozatala alkalmából. Az EU meghatározása szerint szegénynek számít, aki egyedülállóként az átlagnál 60 százalékkal kevesebbet keres, ami 781 eurót jelent. Scholz szerint különösen elszomorító a helyzet, mivel növekedett azok száma, akiket annak ellenére fenyeget a szegénység, hogy dolgoznak. A miniszter szerint a legrosszabb a tartósan munkanélküliek, valamint gyermeküket egyedül nevelők helyzete. Ugyanakkor jelentősen, 4 százalékra csökken a gyermekes családok szegénységi kockázata, amennyiben a szülők dolgoznak.
Az idősebb embereknél viszont csökken a szegénység veszélye. „Közülük csak 2,3 százalék szorul az alapnyugdíj kiegészítésére, mert a nyugdíjuk és egyéb bevételeik már nem elegendőek” – nyilatkozta a miniszter. A miniszter azonban a szociális háló pozitív hatását látja abban, ha az állami támogatások nem léteznének, akkor a szegények aránya a 13 százalék helyett 26 lenne. Összességében Németországban tovább nyílt az olló a szegények és gazdagok között – fogalmazott Scholz: „A gazdagok jövedelme növekedett, ezzel szemben enyhén csökkentek a szegényeknél, míg középen stagnálnak”. Statisztikák szerint az egyedül élők havi 3418 euró nettó jövedelem felett, kétgyermekes családok esetében havi 7178 eurós nettó jövedelem felett számítanak gazdagnak.
Neue Zürcher Zeitung am Sonntag
A konzervatív svájci napilap vasárnapi kiadásában Charlotte Jacquemart Moszkva-Zürich tengely című cikkében ismerteti az oroszok svájci gazdasági terjeszkedését. A múlt hét óta Viktor Vekselberg, az orosz milliárdos az úr a zürichi OC Oerlikon cégnél. Ezzel az oligarcha a Renova menedzsmenttársaságon keresztül a Sulzer mellett egy újabb svájci technológiai konszern birtokosa lett. A Sulzer és az OC Oerlikon összesen 26 000 alkalmazottat foglalkoztat. Az, hogy Vekselberg egyáltalán szemet vetett a svájci iparra, az Carl Stadelhofer zürichi ügyvéd érdeme. Stadelhofer a legfontosabb svájci a Renovánál, egyúttal az összekötő kapocs az oroszok és Svájc között.
Az ügyvéd a Renova Management Rt. alelnöke és Svájc képviselője az „igazgatótanácsban” – csupa orosz között. Stadelhofer egyúttal a Neue Zürcher Bank (NZB) nevű kis pénzügyi butik tulajdonosa, az egyetlen svájci, aki száz százalékban birtokolja Vekselberg bizalmát. A Renova OC Oerlikonnál történt hatalomátvételét követően Stadelhofer ül az Oerlikon igazgatótanácsában. Emellett szintén tagja a 2006-ban a Renova által megalapított Avelar Energy Groupnak, a Zürichben székelő energiacégnek. Az Avelar a közelmúltban megerősítette jelenlétét az olasz energiapiacon egy, az Atellel közös Joint Venture-vállalkozással. Az Avelar tartja kézben a torontói székhelyű Falcon Oil & Gast.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Gazdasági hírszerzés: a KGB a szomszéd irodában című cikkében foglalkozik a nyugat-európai, kínai és az orosz gazdasági kémkedéssel. Dübörög a nyugati világban a gazdasági hírszerzés az országok között, Oroszország és Kína egyre inkább legjobb szakembereit küldi erre a területre.
A két felemelkedő állam legalábbis gazdasági értelemben még jelentős lemaradással küzd a nyugati államokkal szemben, technológiai értelemben éppen úgy, mint a kutatásban és a termelésben. Éppen kapóra jön nekik, hogy kiváló titkosszolgálati apparátusra támaszkodhatnak. Oroszország és Kína hírszerzési tevékenysége számos hasonlóságot mutat. Tevékenységüket az adott országokban működő követségek és a konzulátusok koordinálják, melyek munkatársai a nemzetközi diplomata státus védelmét élvezik.
Fontos központok továbbá a „félállami” szervek, mint a médiaképviseletek és légitársaságok, melyek munkatársai szintén a titkosszolgálatnak dolgoznak. Módszereik közé tartozik meghatározó cégek titkos elfoglalása. Kína egyre inkább használja a nyugaton élő kínai diaszpórát. Ők alkotják a profi hírszerzők mellett az úgynevezett „nem hivatásos” állományt, mely diákokból, tudósokból és gyakornokokból tevődik össze. Szorgalmasak, karrierépítők, hazafias gondoldásúak, s hozzáférnek a nyugati technológiához. A kínaiak további specialitása az elektronikai lehallgatás. A legtöbb internetes támadás jelenleg Kínából érkezik – fogalmaznak a szakemberek.