Szokatlanul nagy feltűnést keltett, amikor egy évvel ezelőtt Donald Tusk, az Európai Tanács korábbi elnöke miniszterelnöki hivatalba lépése után alig pár héttel az Európai Bizottság (EB) megszüntette a jogállamisági eljárást Lengyelország ellen. Tették ezt feltűnő hirtelenséggel, annak dacára, hogy az azt megelőző években a lengyeleket többször elmarasztalták az EU alapértékeinek állítólagos megsértése miatt (az alaptörvény 7-es cikkely szerinti eljárásban), amely az EU-s támogatások visszatartásához vezetett. Majd Donald Tusk hivatalba lépését követően számos hatalmi visszaélés történt, amellyel párhuzamosan több alkalommal változott az Európai Unió álláspontja a jogállamisági kérdésekben.

Mindezek eredményeképpen egyre többen panaszkodnak az EU szembetűnő kettős mércéjére a jogállamisági elvárások betartatása terén – ennek kibogozására vállalkozott legutóbbi szakmai rendezvényén az MCC brüsszeli think-tankje.
Tusk érkezésével az uniós források is felszabadultak Brüsszelben
További érdekesség, hogy közvetlenül a Tusk-kormány hivatalba lépését megelőzően az Európai Bizottság 5,1 milliárd euró felszabadítását jelentette be a helyreállítási és ellenállóképességi alapból. Ez a döntés szintén felvetette a kritikusokban a kérdést, hogy az EU hozzáállása a következetes elvek helyett nem inkább politikai elköteleződésen nyugszik-e.
Azóta a Tusk-kormány több esetben nézett szembe belső ellentmondásaival, többek között a médiát és az igazságszolgáltatást érintő intézkedései miatt. Az elmúlt egy év ilyetén fejleményei számos, halogatást nem tűrő, súlyos kérdést vetettek fel olyan hatalmi visszaélésekről, amelyek az ellenzéki hangok elnyomására irányultak.
A szakmai vita megnyitójában Jacob Reynolds, az MCC Brüsszel szakpolitikai ügyekért felelős vezetője emlékeztetett, hogy Donald Tusk miniszterelnöksége ellentmondásos demokráciaátalakítással vette kezdetét. Ennek során Soros forgatókönyve alapján alakították át a médiát, a kulturális intézményeket és az igazságszolgáltatást. Mindent elkövettek, amivel az előző PiS-kormányt vádolták, és miközben a PiS-kormányt elítélték a reformjai miatt, Tuskékat modellként mutatták fel. A jogállamiság politikai fegyverré vált, és elveszítette maradék jelentését.
Hogyan fordítható vissza ez a pusztítás?
– tette fel a kérdést Reynolds.