Tusk és lengyel kormánya a brüsszeli kettős mérce haszonélvezője

A jogállamisági eljárások célkeresztjében évek óta Magyarország és Lengyelország áll, azonban utóbbi esetében érdekes eltolódás figyelhető meg. A folyamatot követők egy ideje aggodalmuknak adnak hangot amiatt, hogy Lengyelországban Donald Tusk kormányfői kinevezése óta megváltoztak az uniós álláspontok. Ezen átrendeződő viszonyok mentén néztek a mélyére a jogállamisági vitáknak lengyel szakértőkkel az MCC Brüsszel keddi rendezvényén.

2024. 11. 15. 13:33
Donald Tusk lengyel miniszterelnök bensőséges kapcsolatot ápol Ursula von der Leyennel
Donald Tusk lengyel miniszterelnök bensőséges kapcsolatot ápol Ursula von der Leyennel Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokatlanul nagy feltűnést keltett, amikor egy évvel ezelőtt Donald Tusk, az Európai Tanács korábbi elnöke miniszterelnöki hivatalba lépése után alig pár héttel az Európai Bizottság (EB) megszüntette a jogállamisági eljárást Lengyelország ellen. Tették ezt feltűnő hirtelenséggel, annak dacára, hogy az azt megelőző években a lengyeleket többször elmarasztalták az EU alapértékeinek állítólagos megsértése miatt (az alaptörvény 7-es cikkely szerinti eljárásban), amely az EU-s támogatások visszatartásához vezetett. Majd Donald Tusk hivatalba lépését követően számos hatalmi visszaélés történt, amellyel párhuzamosan több alkalommal változott az Európai Unió álláspontja a jogállamisági kérdésekben.

Donald Tusk miniszterelnöksége óta hirtelen megváltozott Brüsszel álláspontja a lengyelországi jogállamiságról
Donald Tusk miniszterelnöksége óta hirtelen megváltozott Brüsszel álláspontja a lengyelországi jogállamiságról. Fotó: Anadolu via AFP

Mindezek eredményeképpen egyre többen panaszkodnak az EU szembetűnő kettős mércéjére a jogállamisági elvárások betartatása terén – ennek kibogozására vállalkozott legutóbbi szakmai rendezvényén az MCC brüsszeli think-tankje.

 

Tusk érkezésével az uniós források is felszabadultak Brüsszelben

További érdekesség, hogy közvetlenül a Tusk-kormány hivatalba lépését megelőzően az Európai Bizottság 5,1 milliárd euró felszabadítását jelentette be a helyreállítási és ellenállóképességi alapból. Ez a döntés szintén felvetette a kritikusokban a kérdést, hogy az EU hozzáállása a következetes elvek helyett nem inkább politikai elköteleződésen nyugszik-e.

Azóta a Tusk-kormány több esetben nézett szembe belső ellentmondásaival, többek között a médiát és az igazságszolgáltatást érintő intézkedései miatt. Az elmúlt egy év ilyetén fejleményei számos, halogatást nem tűrő, súlyos kérdést vetettek fel olyan hatalmi visszaélésekről, amelyek az ellenzéki hangok elnyomására irányultak.

A szakmai vita megnyitójában Jacob Reynolds, az MCC Brüsszel szakpolitikai ügyekért felelős vezetője emlékeztetett, hogy Donald Tusk miniszterelnöksége ellentmondásos demokráciaátalakítással vette kezdetét. Ennek során Soros forgatókönyve alapján alakították át a médiát, a kulturális intézményeket és az igazságszolgáltatást. Mindent elkövettek, amivel az előző PiS-kormányt vádolták, és miközben a PiS-kormányt elítélték a reformjai miatt, Tuskékat modellként mutatták fel. A jogállamiság politikai fegyverré vált, és elveszítette maradék jelentését.

Hogyan fordítható vissza ez a pusztítás?

– tette fel a kérdést Reynolds.

Jerzy Kwasniewski, az Ordo Iuris elnöke szerint önmagában egy paradoxon az, hogy egy magyar think-tank szervez Brüsszelben egy lengyel panelbeszélgetést, amelyen szabadon beszélhetnek, miközben a lengyel kormány harminc konzervatív NGO-, civil szervezeti vezetőt tartóztatott le, köztük Michal Olszewski katolikus papot. Emlékeztetett arra is, hogy Tusk hivatalba lépése után Ursula von der Leyen gratulált a lengyelországi jogállamiság helyreállításához, és azt mondta, hogy az ország visszatért európai vezetői szerepéhez. Vera Jourova szintén megdicsérte az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítását. Kwasniewski hozzátette: a valóságban egyik törvényt sem implementálták, mert a konzervatív elnök nem engedélyezte azt.

Elmondása szerint Tusk 11 hónapos kormányzása alatt egy liberális laboratóriummá alakították a posztkonzervatív államot:

  1. A közszolgálati tévé erőszakos megszállása (erre 1981 óta nem volt példa).
  2. A független bíróságok megszállása, több tucat bíró eltávolításával és az államügyész jogsértő leváltása, továbbá az alkotmánybíróság döntéseinek figyelmen kívül hagyása (mindezek súlyosan sértik a hatalommegosztás elvét).
  3. Összesen harminc konzervatív politikus otthonában tartottak házkutatást.
Donald Tusk kormányzása alatt rendszeressé váltak a tüntetések
Donald Tusk kormányzása alatt rendszeressé váltak a tüntetések. Fotó: NurPhoto via AFP

Anna Brylka, a Patrióták Európáért uniós képviselője rámutatott: az, hogy a jogállamiságnak nincs definíciója, az nem jogi, hanem politikai probléma, és ez lehetővé teszi, hogy felhasználhassák azt a konzervatívok, a szólásszabadság és a hagyományos értékek ellen. Az új kormány éppen azt teszi, amivel a PiS-t vádolta – fogalmazott. Hozzátette: a lengyel miniszterelnök az, aki megsérti a jogot, mégis az Európai Bizottság szemében, amikor Tusk teszi azt, akkor ez csak egy hiba. Amikor a PiS-t vádolják ugyanezzel, akkor bűntény. Az EB most nem avatkozik be, ami jogi relativizmus. Ezt az anomáliát meg kell szüntetnie a lengyeleknek, és Trump győzelme reményt ad arra, hogy a normalitás győzedelmeskedjen.

Donald Trump amerikai elnök új reményt adhat a lengyel jobboldalnak
Donald Trump megválasztott amerikai elnök új reményt adhat a lengyel jobboldalnak. Fotó: AFP

Tobiasz Bochensk, az Európai Konzervatívok és Reformisták uniós képviselője csatlakozva az előtte szólókhoz, megerősítette, hogy az EB machiavellista fegyverként használja a jogállamiságot az ellenzőivel szemben. A PiS nem sértett jogot az igazságügyi reformjával, mégis már azelőtt kriminalizálták őket, hogy megjelentek volna a reformjai. Az EB különböző jogállamisági koncepciókat alkalmaz, a kérdés továbbra is az, hogy politikai vagy jogi eszköz-e.

Lengyelország szüntelen támadás alatt állt az EU részéről 2015 és 2023 között, majd miután a PiS elvesztette a választást, Von der Leyen ellátogatott Lengyelországba, ahol hirtelen semmi jogállamisági problémát nem talált, miközben akkor még semmi más nem változott csak az ország vezetőjének személye. Az EU nem az elvek, hanem az erőszak közössége, ezért az EU reformra szorul

 – összegezte országának tapasztalatait.

 

Borítókép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök bensőséges kapcsolatot ápol Ursula von der Leyennel (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.