Szili: Komplex gondolkodás kell a törvényhozásban

Várhatóan szeptemberben megalakul a Fenntartható Fejlődés Nemzeti Tanács, ennek kapcsán Szili Katalin a komplex gondolkodásmód megjelenését szorgalmazta a törvényhozásban. A grémium egyébként évente ülésezik majd.

MNO
2008. 06. 11. 12:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fenntarthatóságnak és a komplex gondolkodásmódnak meg kell jelennie a napi törvényhozásban ahhoz, hogy az ország gazdasága, illetve működése hosszú távon is stabil legyen – mondta Szili Katalin házelnök, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért szerdai tanácskozásán Budapesten.

Az országgyűlés elnöke erről annak kapcsán beszélt, hogy várhatóan szeptember elején, vezetésével megalakul a Fenntartható Fejlődés Nemzeti Tanács (FFNT). A tanácsban az öt parlamenti párt, a civil és a tudományos szféra, az egyházak és a gazdasági szerveztek képviselői foglalnak helyet. A cél az, hogy a tanács párbeszédet kezdeményezzen a fenntartható fejlődés stratégiájáról és a 2030-ig érvényes gazdasági, szociális, ökológiai és kulturális kérdésekről.

A 35 tagú FFNT negyedévente ülésezik, döntéseit kétharmados többséggel hozza. Szili Katalin hangsúlyozta: a tanács munkájának fontos része a társadalmi felelősségvállalás erősítése, a tudatformálás és a távlatos gondolkodás előtérbe helyezése. Ezzel kapcsolatban felvetette: „az üzleti szféra felelős szereplőivel a társadalompolitikai célokat is szolgáló új megegyezést kellene kötni”. Hozzátette: az FFNT – köszönhetően annak, hogy öt párti egyetértés nyomán jön létre – képes lesz arra, hogy a fenntartható fejlődés szemléletét bevezesse az országgyűlés munkájába. Az új szemlélet alapja, hogy „a gazdaság csak egy eszköz a társadalompolitikai célok megvalósításához” – hangoztatta a házelnök.

Szanyi Tibor MSZP-s országgyűlési képviselő az MTI-nek elmondta: a szocialista frakció szerint olyan adórendszert kellene létrehozni, ami hosszú távon fenntartható. Ugyanez vonatkozik az élelmiszer- és energiatermelésre is. Kiemelten fontos a távfűtési rendszerek korszerűsítése is – tette hozzá. A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért 2005-ben alakult, és 17 olyan vállalat a tagja, amelyik elkötelezett mind a környezetvédelem, mind a fenntartható gazdaság iránt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.