A fenntarthatóságnak és a komplex gondolkodásmódnak meg kell jelennie a napi törvényhozásban ahhoz, hogy az ország gazdasága, illetve működése hosszú távon is stabil legyen – mondta Szili Katalin házelnök, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért szerdai tanácskozásán Budapesten.
Az országgyűlés elnöke erről annak kapcsán beszélt, hogy várhatóan szeptember elején, vezetésével megalakul a Fenntartható Fejlődés Nemzeti Tanács (FFNT). A tanácsban az öt parlamenti párt, a civil és a tudományos szféra, az egyházak és a gazdasági szerveztek képviselői foglalnak helyet. A cél az, hogy a tanács párbeszédet kezdeményezzen a fenntartható fejlődés stratégiájáról és a 2030-ig érvényes gazdasági, szociális, ökológiai és kulturális kérdésekről.
A 35 tagú FFNT negyedévente ülésezik, döntéseit kétharmados többséggel hozza. Szili Katalin hangsúlyozta: a tanács munkájának fontos része a társadalmi felelősségvállalás erősítése, a tudatformálás és a távlatos gondolkodás előtérbe helyezése. Ezzel kapcsolatban felvetette: „az üzleti szféra felelős szereplőivel a társadalompolitikai célokat is szolgáló új megegyezést kellene kötni”. Hozzátette: az FFNT – köszönhetően annak, hogy öt párti egyetértés nyomán jön létre – képes lesz arra, hogy a fenntartható fejlődés szemléletét bevezesse az országgyűlés munkájába. Az új szemlélet alapja, hogy „a gazdaság csak egy eszköz a társadalompolitikai célok megvalósításához” – hangoztatta a házelnök.
Szanyi Tibor MSZP-s országgyűlési képviselő az MTI-nek elmondta: a szocialista frakció szerint olyan adórendszert kellene létrehozni, ami hosszú távon fenntartható. Ugyanez vonatkozik az élelmiszer- és energiatermelésre is. Kiemelten fontos a távfűtési rendszerek korszerűsítése is – tette hozzá. A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért 2005-ben alakult, és 17 olyan vállalat a tagja, amelyik elkötelezett mind a környezetvédelem, mind a fenntartható gazdaság iránt.
(MTI)