Az orosz tőzsdéken, kétnapi szünet után, nagy áremelkedéssel kezdődött újra a részvényforgalom péntek délelőtt, ezért alig egy órával a nyitás után már le is állította a kereskedelmet az illetékes főhatóság, ezúttal a túl nagy áremelkedés miatt. A felfüggesztés egy órát tartott, utána folytatódott a roham. A rubelalapú MICEX-tőzsde összetett mutatója negyed óra alatt 12,5 százalékkal ment fel, elérte a 960,6 pontot, az emelkedés a leállítás időpontjában már 17,9 százalékos volt, a mutató 1006,8 ponton állt. Az újrakezdés után a mutató hamar 23 százalékos többletig emelkedett a szerdai végeredményhez képest. Mindenesetre hamar döntött a felügyelet a kereskedés folytatásáról, miután eredetileg úgy volt, hogy talán csak jövő kedden kezdik újra a részvénykereskedelmet a MICEX-en.
Szakemberek a nagy javulást a külső és belső körülmények javulásával, ezen belül a bankok likviditásának megtámogatásával magyarázták, továbbá azzal, hogy számos társaság – köztük a részben állami tulajdonban lévő s ezért nagyobb bizalmat élvező bankok – részvényeinek árfolyama olyan mélyre süllyedt, hogy nagy növekedési potenciállal bír. A VTB Bank 39,6 százalékkal, az állami többségű Rosneft olajtársaság – a legnagyobb Oroszországban – kezdetben 24,6 százalékkal, később 31,1 százalékkal, a Gazprom 16,8 százalékkal, majd 23 százalékkal drágult, és számos további kőolaj- és földgázipari társaság részvénye szintén jelentős mértékben, 11,2–27,4 százalék között emelkedett. A dolláralapú RTS-tőzsdén az emelkedés 13,97 százalék volt az első órában, a fő mutató 1206,77 pontot ért el a leállítás idejére, majd a folytatásban 15,5 százalékos nyereségig emelkedett. A moszkvai értéktőzsdéken előzőleg szerdán leállították a részvényforgalmat két napra, meredek zuhanás után. A felújításban tilosak a fedezetlen eladási ügyletek.
Szerda óta az orosz kormány számos intézkedést tett a piac megnyugtatására, illetve megsegítésére. Ötszázmilliárd rubelt (19,59 milliárd dollár) ígért alkalmi részvényvásárlásokra, ha ez szükséges a piac stabilizálásához. Négy százalékponttal csökkentette a bankok tartalékolási kötelezettségét, ez 300 milliárd rubellel növeli a likviditásukat. További adócsökkentéseket tervez a kőolaj- és a földgáziparban, miután már elrendelte a kőolaj exportilletékének csökkentését októbertől.
A pénzügyminisztérium több mint megkétszerezte, 1,5142 billió rubelre emelte a kereskedelmi bankoknál elhelyezhető költségvetési forrásokat, és a betét maximális határidejét öt hétre emelte négy hétről. Az állami Sberbank, a VTV Bank és a Gazprombank három hónapig vagy akár tovább tarthatja a költségvetési betétet, ettől bankközi hitelezésük növelése remélhető.
Az állami lakásreformalap 180 milliárd rubelig terjedő összeget helyezhet el betétként a kereskedelmi bankoknál. A Sberbank, a VTB és a Gazprombank 60 milliárd rubelt kölcsönözhet az értékforgalmazóknak. A legalább egy évig megtartott részvények után, eladás esetén, ezentúl nem kell árfolyamnyereség-adót fizetni. Az orosz központi bank nyílt piaci beavatkozással, vásárlással erősítette a rubelt az utóbbi napokban, és naponta kétszer tart refinanszírozási árverést, napi egybillió rubelt hirdetve meg. Az utóbbi négy árverés egyikén sem fogyott el a felajánlott teljes összeg.
(MTI)
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
