Már egy évvel ezelőtt meg kellett volna ezt tennünk. Meglátásunk szerint a két országot be kell vonni a társulási akciótervbe. Ugyanakkor kulcsfontosságú, hogy egységes legyen a NATO ebben a kérdésben – mondta Kurt Volker arra a kérdésre, hogy meghívást kaphat-e Ukrajna és Grúzia decemberben a NATO-tagság előszobáját jelentő akciótervbe. Egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen döntést fog hozni decemberben a közösség. Addig még figyelemmel kell kísérni az orosz reakciókat, és azt is, hogy milyen lépéseket tesz Grúzia és Ukrajna – mondta a nagykövet. Szerencsétlen lépés lenne azt mondani, hogy Grúzia azért nem kezdheti meg a NATO-integrációt, mert területi vitái vannak. Ha ez megtörténne, akkor az azt jelentené, hogy Oroszország örökre megakadályozhatná Grúzia tagságát – húzta alá a diplomata.
Arra a kérdésre: elképzelhető-e, hogy a két ország külön-külön kap meghívást a társulási akciótervbe, Kurt Volker azt mondta: a NATO egyaránt fenntartja a lehetőséget mindkét ország számára. Az Egyesült Államok mindig is azt képviselte, hogy a tagsági akcióterv segíthet a két országnak a politikai és gazdasági reformok véghezvitelében – tette hozzá.
A NATO-tagállamok még áprilisban határozták el: decemberben döntenek arról, hogy meghívást kap-e Grúzia és Ukrajna a társulási akciótervbe. A magyar álláspont – hasonlóan az amerikaihoz – az, hogy a két országnak meghívást kell kapnia az akciótervbe, az azonban még nyitott kérdés, hogy mikor. Magyarország is azt hangsúlyozza, hogy a NATO-nak egységes álláspontot kell kialakítania a kérdésben.
(MTI)
Drogbotrányba keveredett Pikó András embere, lemondott a mandátumáról
