Az eurózóna gazdaságai erősek, így képesek megbirkózni a mostani pénzügyi válsággal – fejtette ki Joaquin Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa. Almunia ugyanakkor hozzátette: az eurózóna tagországai között jelentősek az eltérések. Almunia Pozsonyban Szlovákia euróövezeti csatlakozása alkalmából hétfőn elkezdődött kétnapos nemzetközi értekezleten mondott beszédet. A konferencián a várakozások szerint jelentős teret szentelnek a pénzügyi válság témakörének.
Almunia elmondta, hogy a kedvező makrogazdasági háttér a korábbi megrázkódtatások idején is megóvta az eurózónát, amely szerinte most is „erős pozícióban van ahhoz, hogy helytálljon a nehéz körülmények között.”
Szlovákiával összefüggésben azt hangsúlyozta, hogy az országnak éberen kell ügyelnie az inflációra és védekeznie az inflációs kockázatokkal szemben. Szlovákia januárban válik az euróövezet tagországává.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke szintén az inflációs aggodalmakra figyelmeztetett, mondván, hogy az inflációs nyomás hatására Szlovákia letérhet a fenntartható gazdasági felzárkózás pályájáról az euró bevezetése után. Trichet szerint Szlovákiának folytatnia kell a reformokat, mérsékelnie a költségvetés hiányát és liberalizálnia a munkaerőpiacot.
(MTI)
Bayer Zsolt kérdése: Elegetek van belőle, hogy a hülye szüleitek állandóan csesztetnek?
