A feszült figyelemmel várt manchesteri beszéd fogadtatása egybehangzó kommentárok szerint a súlyosbodó gazdasági bajok nyomán rendkívül népszerűtlenné vált brit kormányfő politikai jövőjét döntheti el. Brown az évtizedek óta példátlan piaci felfordulásra utalva kijelentette: nem lett igazuk azoknak, akik a „nagy kormány” dogmáját hirdették, de ugyanígy nem bizonyult helytállónak a szabadjára engedett piaci erők dogmája sem. Az elmúlt időszak eseményei után nem kevesebb a feladat, mint a globális pénzügyi rendszer újjáépítése.
A brit kormányfő ehhez többpontos cselekvési tervet ismertetett. Ezek közé tartozik minden pénzügyi tranzakció átláthatóvá tételének előírása, valamint a megfelelő kockázatkezelés megkövetelése a bankoktól. – Nem szabad megengedni, hogy banki igazgatótanácsi tagok azt mondják: nem ismerték fel az általuk vállalt kockázat mértékét, és utána elvonuljanak – mondta Brown. A miniszterelnök közölte: javaslatai között szerepel, hogy a prémiumok ne a rövid távú spekulációs ügyleteket jutalmazzák.
Brown keddi felszólalásában közölte azt is: mivel a tőkefolyamatok globálissá váltak, a szabályozói és felügyeleti rendszerek sem maradhatnak nemzeti keretek között, ezeknek is globálissá kell válniuk. A kormányfő ezt már korábban is javasolta, mondván: a modern gazdaságtörténet első, ténylegesen globális pénzügyi válsága zajlik, aminek kezelésére a II. világháború óta kialakult pénzügyi intézményrendszer alkalmatlan. Brown többször hangoztatott véleménye szerint ennek teljes átalakítását a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kell kezdeni, amelyet úgy kell megreformálni, hogy korai válság-előrejelző és figyelmeztető szerepet tölthessen be a világgazdaságban.
(Fotók: Reuters)
(MTI)