Eltüntették Szikszóról a kellemetlen szagot

A Szikszói Fehérjefeldolgozó, Takarmánygyártó és Közszolgáltató (SZATEV) Zrt. mintegy 723 millió forint ráfordítással építette meg telephelyén az immár szagmentes állati hulladékgyűjtő és átrakó létesítményét, ezáltal pedig a cég elérte, hogy az európai uniós normáknak megfelelően működhet – fogalmazott avatóbeszédében Bartha Ferenc, vezérigazgató.

Tolcsvai L. László
2008. 09. 24. 13:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindössze öt hasonló üzem működik Magyarországon – hívta fel a figyelmet Bartha Ferenc –, s a Borsod megyei Szikszón létesített SZATEV Zrt. mint állami vállalat körülbelül 200–250 kilométer sugarú területről szedi össze az állati eredetű hulladékot. A vezérigazgató emlékeztetett: Szlovákiával szintén jó kapcsolatot ápolnak, hiszen a kassai baromfivágóhíd és a nagyváros vonzáskörzetéből is a dél-abaúji városban dolgozzák fel mindazt, ami nem hasznosítható.

A 723 millió forint egyébként nem csupán hazai forrásokból és uniós támogatásokból valósult meg, ugyanis a társaság közel 300 millió forint önrészt tudott biztosítani. Rámutatott: olyan technológiával építkeztek, amely megfelel az európai uniós normáknak, s immár megszűnik a szag, ami miatt számtalan kritika érte a céget az elmúlt években. Bartha Ferenc kitért arra is: a tegnap átadott, teljesen zárt feldolgozási eljárásnak köszönhető a környező lakosság és a 3-as úton közlekedő autósok elégedettsége, a filteres eljárás ugyanis semmilyen kellemetlenséget nem okoz az orrnak. Mint mondta, az új létesítmény beüzemelésével bezárták és rekultiválták a régi hulladéktemetőt, ugyanakkor bővítették az úgynevezett komposztáló telepet is.



Ráadásul a szállítást sem a korábbi módon oldják meg; zárt konténerekben érkezik Szikszóra az állati hulladék, miközben a telep gépparkja ugyancsak megújult. Éves szinten csaknem harmincezer tonna alapanyagot dolgoznak fel – tette hozzá a vezérigazgató –, s ennek a mennyiségnek a 25 százalékát hasznosítják újra húsliszt és technikai zsír formájában. Bartha Ferenc emlékeztetett arra, hogy a térség egyik legnagyobb foglalkoztatója a SZATEV Zrt., majd tudatta: a több mint százfős létszám nem csökken a beruházás átadása után sem.



A fotók a szerző felvételei

A cég jelentőségéről szólva kijelentette, a 2000-es tiszai ciánszennyezés idején Szikszóra szállították az elpusztult halakat, illetve az áldozatul esett egyéb élőlényeket, a megsemmisítés pedig kellő biztonsággal, környezetszennyezés nélkül történt meg. Egyébként az új, modern üzem tíz hónap alatt készült el, s beindítását október elejére tervezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.