Fidesz: le kell állítani a Nemzeti Tankönyvkiadó magánosítását

A Fidesz álláspontja szerint le kell állítani a Nemzeti Tankönyvkiadó még állami tulajdonban lévő részeinek eladását. Ezzel egyidejűleg ki kell vizsgálni az elmúlt hetek tankönyvbotrányát. Minderről Sió László beszélt vasárnap újságírók előtt.

MNO
2008. 09. 21. 10:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz oktatási szakpolitikusa sajtóinformációkra hivatkozva elmondta, az állam a Nemzeti Tankönyvkiadóban birtokolt 25 százalék +1 szavazati részvénycsomagját el kívánja adni – olvasható a párt hivatalos honlapján. Ezzel kapcsolatosan arra emlékeztetett, hogy 2004-ben sajátos körülmények között tett szert Gyurcsány Ferenc korábbi üzletfele, Erdős Ákos a kiadóra, ugyanis a kétfordulós pályáztatáson az első körös ajánlatukat 700 millió forinttal csökkentették, mégis ők nyertek. A Tankönyvkiadót végül 3,2 milliárd forintért vásárolták meg, miközben csak 2005-ben 1,1 milliárdos adózás utáni nyereséget ért el a cég.

Ehhez képest 17 hónappal a megvásárlása után a szerződés egyik pontja ellenére Erdős Ákos a Sanoma cégnek eladta a Nemzeti Tankönyvkiadót. Az utolsó részvénycsomag eladásával a tankönyvkiadó elkótyavetyélése befejeződik, a kár pedig eléri a több milliárd forintot – mutatott rá Sió László, kiemelve: még az anyagi veszteségnél is súlyosabb, hogy ezzel az eladással az állam el fogja veszíteni annak lehetőségét, hogy érdemben őrködjék a tankönyvpiac színvonalán és befolyást gyakoroljon a tankönyvárak alakulására. Sió László kitért az elmúlt hetek tankönyvbotrányaira is. Mint fogalmazott, ezek az esetek jól bizonyítják, hogy a privatizációt kiváltó aggodalmak nem voltak alaptalanok. Ismeretes, a kormányzat által létrehozott Sulinova Kht., majd jogutódja, az Educatio Kht. mintegy hét milliárd forint uniós támogatás felhasználásával fejlesztett ki kompetenciaalapú programcsomagokat az iskolák számára.

A kiadványok többsége azonban a hírek szerint alkalmatlannak bizonyult, több mint félezer tankönyvből mindössze 18 jutott át a könnyített rostán – hangsúlyozta a fideszes szakpolitikus. Később pedig az is kiderült – folytatta –, hogy a szerzői jogok terén sem tisztázódtak a viszonyok, ami újabb 500 milliós terhet jelent majd. A Fidesz álláspontja szerint le kell állítani a Nemzeti Tankönyvkiadó még állami tulajdonban lévő részeinek eladását. Ezzel egyidejűleg ki kell vizsgálni az elmúlt hetek tankönyvbotrányát – szögezte le végül Sió László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.