A legközönségesebbnek számító madárfajok jelentős hányadának alaposan megcsappant az állománya az utóbbi évtizedekben, amit a romló globális környezet és a sokszínűség válságának jeleként értékel a BirdLife International. A madarak pontos és könnyen leolvasható barométerét jelentik környezetünk állapotának. E mutató révén világosan láthatjuk, milyen fenyegetést jelent az ember mai életmódja a Föld élővilágának sokszínűségére – jelentette ki Mike Rands, a számos környezetvédő csoportot tömörítő szervezet vezetője a BirdLife jelentésének bemutatásakor.
A madarakra leselkedő fenyegetések között említette az amerikai szakember a nagyüzemi, intenzív mezőgazdasági termelést és halászatot, az invazív fajok terjedését, az erdők irtását és a természetes fatársulások monokultúrákkal történő felváltását. Hosszú távon a legnagyobb veszélyt mindazonáltal a légkör fölmelegedése jelentheti tollas barátainkra – mutatott rá Rands.
Kontinentális fogyás
Európában a hétköznapi, tömegesen előforduló fajok 45 százalékának csökken az állománya, míg Ausztráliában az ott költő gázlómadarak állománya 81 százalékkal zsugorodott az utóbbi negyedszázadban. A szervezet mindemellett arra is felhívja a figyelmet, hogy Észak-Amerikában az elmúlt 40 év alatt a felére apadt 20 gyakori madárfajállomány,Latin-Amerikában pedig ma mindenütt veszélyeztetett fajnak minősül az egykor tömegesen előforduló pintyfaj, a zöld kardinális.
Ázsiában a bengáli fakókeselyű egyedszáma 16 évvel ezelőtt még milliókra rúgott, mára viszont az állomány 99,9 százaléka eltűnt, míg a Közel-Keleten számos madárfaj, közte az Eurázsiában költő uhu gyakorlatilag eltűnt az erdőkből.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
