A LESZ még szeptember 5-én döntött a sztrájkbizottság alakítása mellett, amikor a növekvő dolgozói elégedetlenség hatására ennek bejelentését és követeléseit levélben juttatta el Jost Lammers vezérigazgatónak.
A dolgozói oldal – a szakszervezet közleménye szerint – tiltakozik a cégnél tapasztalható munkaerő-hiány, az emiatt általános túlfoglalkoztatás, a dolgozók fizikai és mentális túlterhelése, valamint a méltatlan munkakörülmények, a pihenő-helyiségek visszataszító állapota miatt. Ráadásul, a munkaadó a közelmúltban további elbocsátásokba kezdett. A szakszervezet állítja: egyesével, kis csoportokban mondanak fel a reptéren dolgozóknak, erre hivatkozva pedig nem terjesztettek be leépítési tervet a munkaadói szervezeteknek.
A közlemény leszögezi: a 2008 februárjában a menedzsment által bemutatott Útiterv című dokumentum nem tartalmaz konkrétumokat, nem derül ki belőle, hogy mely részlegeknél mekkora leépítéseket, milyen ki- és átszervezéseket tervez a vállalat. A céget a tárgyaláson képviselő személy elmondta: bár konkrét terveik vannak az elbocsátásokra, „nincs felhatalmazva”, hogy ezeket megossza a dolgozókkal. A vezetőség ezzel komolytalanná teszi a sztrájktárgyalásokat – írjáák.
A LESZ úgy véli, az időhúzás mellett a tárgyalópartnerek burkolt fenyegetése is része a BA tárgyalási stratégiájának. A menedzsment konkrét kérdésre sem volt hajlandó kizárni, hogy szakszervezeti képviselők, tehát tárgyalópartnerei elbocsátására készülne. Szerintük a közelmúltban a szintén ferihegyi CELEBI GH Kft. vezetése a sztrájk-tárgyalások alatt mondott fel a LESZ képviselőjének. A BA Zrt. HR-osztályának megnyilatkozásai arra engednek következtetni, hogy a cég követné a török példát.
A LESZ ismét felszólítja a BA Zrt-t, hogy ne titkolják tovább a láthatóan kidolgozott leépítési terveket, kijátszva ezzel a Munka Törvénykönyvének rendelkezéseit. Azzal ugyanis, hogy a munkaadó nem veszi komolyan az egyeztetéseket, több száz családot tart bizonytalanságban, akiket megélhetésük elvesztése fenyeget, ráadásul a téli hónapokban. A LESZ emlékezteti a vezetőséget: három órával a sztrájk kezdete előtt köteles figyelmeztetni a munkabeszüntetésre. A dolgozók körében pedig egyre erősebb a meggyőződés, hogy a menedzsment meg sem kísérel megállapodni, nem is törekszik érdemi tárgyalásokra – áll a szakszervezet közleményében.
Bulvárceleb és baloldali politikus: ilyen volt Schmuck Andor élete + galéria, videó
