Meg vannak számlálva Gyurcsány napjai

A Wiener Zeitung Gyurcsány Ferenc végjátékáról tudósít. A Der Kleine Zeitung utánajárt az új Strache-fotók kapcsán kirobbant vitának. A Süddeutsche Zeitung azt boncolgatja, milyen szerepezt játszott a német titkosszolgálat Bagdad bevételénél.

2008. 09. 14. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)

Az osztrák főváros napilapjában Karin Bachmann A magyar miniszterelnök adótervei miatt került nehéz helyzetbe című cikkében elemzi a budapesti belpolitikai válságot. A szerző szerint küszöbön állnak az előre hozott választások. Kevesebb mint 20 nap marad, amíg a magyar parlament az önfeloszlatásról dönt. Legalábbis a polgári ellenzéki pártok elképzelése szerint. Jelenleg néhány tényező alátámasztja azt, hogy szeptember 30-a megnyithatja az utat az előre hozott választások előtt. Amióta Gyurcsány Ferenc augusztus 26-án ismertette adóreform-terveit, megszámláltattak a kormányfő napjai. Korábbi koalíciós partnerének, az SZDSZ-nek nem tetszenek a javaslatok, ezért a liberálisok megtagadták Gyurcsány támogatását. Fodor a kormányfő adóterveit „Gyurcsány tiszta túlélési programjának” nevezte, szerinte a kisebbségi kormány az elmúlt 120 napját semmittevéssel töltötte. Az MSZP azonban rászorul az SZDSZ-re, mert Gyurcsány május 1-je óta kisebbségi kabinettel kormányoz. Gyurcsány és Fodor még tárgyal egymással. Az elmúlt napokban sokat spekuláltak arról, hogy Fodor vajon keresi-e és ha igen, mennyiben Orbán politikai közelségét. Gyurcsány Ferencnek nem marad más, minthogy feladja eredeti terveit, mert mára a párton kívül és belül csak korlátozott mozgástere maradt. Az MSZP kedden úgy döntött, hogy rendkívüli pártkongresszust hív egybe, amelyen az SZDSZ-szel történő együttműködés módozatairól kell dönteniük. Ott majd megmutatkozik, Gyurcsány mekkora támogatottsággal rendelkezik még pártján belül.

Der Kleine Zeitung (kleinezeitung.de)

A legnagyobb példányszámú osztrák regionális napilapban Claudia Gigler és Andrea Bergmann Stadler Strachenak „Ez paranoia” című cikkében foglalkozik a bécsi politikai élet legfrissebb botrányával. Heinz-Christian Strache FPÖ-elnök fotóbotránya továbbra is szalagcímeket szolgáltat. Strache a lappal szemben kijelentette: „2006-ban Stadler megzsarolt és kényszerített. Azzal fenyegetőzött, amennyiben megkérdőjelezi FPÖ akadémia irányítását, akkor megsemmisít engem.” „Majd Johann Gudenust küldte hozzám. Amennyiben a következő napon nem írom alá, hogy az akadémia 1,8 millió eurót kap, azt fogja terjeszteni, hogy homoszexuális vagyok és kiskorúakkal tartok fent szexuális kapcsolatot. Azonnal közjegyzőt hoztam és mindent megörökítettem. Nem hagyom magam zsarolni.” Miután Strache kitartott elképzelése mellett és elvonta Stadlertől az akadémia vezetési jogát, akkor kezdődtek a „játszadozások a fényképekkel”. Nyilvánvalóan Strache nyilatkozata válasz arra, hogy újabb ifjúkori fotók jelentek meg a pártelnökről a News magazinban, amint éppen az erdőben háborúsdit játszik. Stadler visszautasította a vádakat: „Nem igazán tetszik nekem, hogy minden balesete miatt Stadlert látja. Ez paranoia. S ez kezelhető.” Strache állítja a Newsban publikált új képek nem újak, azokat már 2006-ban letette a közszolgálati ORF asztalára, melyeket a televízió manipulált.

Süddeutsche Zeitung (suedeutsche.de)

A baloldali német napilap A BND állítólag segített az iraki háborúban címmű cikkében ismerteti az SPD kancellárjelöltjét nehéz helyzetbe hozó újabb dokumentumokat. Ezek szerint a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) segítette az amerikai csapatokat Bagdad elfoglalásában. Az Egyesült Államok iraki háborújának támogatása miatt új vádak érték a BND-t. Bizalmas akták adatai bizonyítják, hogy egy német titkosszolgálati kommandó nem csak helyzetjelentéseket és GPS koordinátákat szállított az amerikaiaknak, hanem Bagdad elfoglalásában is támogatói segítséget nyújtottak. Frank-Walter Steinmeier (SPD) a kancellári hivatalt irányító akkori miniszter – a titkosszolgálatokat is felügyeli – és a mai külügyminiszter engedélyezte a bevetést és kiadta a politikai utasítást, „ne támogassák aktívan a harci cselekvéseket”. A BND-dokumentumok azonban más képet rajzolnak. 2003. április 4-én a Reiner Mahner és Volker Heinster fedőnevű ügynökök a pullachi központon keresztül értesültek arról, hogy az amerikai csapatok döntés előtt állnak, vajon bevonuljanak Bagdadba: „Ezért a bagdadi helyzetről szóló aktuális információk rendkívüli fontossággal bírnak”. Az ügynökök ezt követően megígérték, „az amerikai csapatok szempontjainak megfelelően fognak körülnézni”. S tényleg jelentették az iraki harcállások számának megszaporodását a már megsemmisített tiszti klub területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.