Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap Halló Franz, hát te vagy az! című cikkében elemzi a botránnyá alakult kabarétréfát. Hét percen keresztül beszélt telefonon Andrea Ypsilanti Jochen Krausével, ami igen kellemetlen a hesseni SPD főnök asszonyának. Jochen Krause hangutánzó és az FFN nevű magánrádióban Franz Münteferingnek adta ki magát. A wiesbadeni ellenzéki vezér – aki szívesen lenne miniszterelnök – szerette volna megtiltani a beszéd nyilvánosságra hozatalát. De a legszaftosabb jelenetek – egy 1:43 perces részlet – már a Youtube-on hallható. Hiába szerette volna megakadályozni az SPD és az FFN az ál-szociáldemokrata szöveg publikálását, a videó sikertörténetté vált a portálon.
A hesseni SPD felszólította az alsó-szászországi FFN rádiót, mindent tegyen meg a beszélgetésnek az internetről történő eltávolításáért. De az SPD-nek aligha sikerül a klip eltávolítása. Aki többet szeretne tudni, az tudja, hol kell keresnie, hogy választ kaphasson olyan kérdésekre, melyeket a humoristán kívül még senki sem tett fel a politikusnőnek. Andrea Ypsilanti átadná-e egy jó országos pozícióért Hessent Roland Kochnak és az övéinek? Kit tart a hesseni SPD elnöke ellenőrizhetetlennek? Milyen a tárgyalási kultúra abban a pártban, ahol mindenki tegeződik, még késsel a kezükben is? Ha egy dokumentum felkerült az internetre, akkor olyan gyorsan elterjed, hogy azt már képtelenség onnan eltávolítani. Aprócska vigasz az SPD politikus asszonyának, hogy nem ő az első, aki bedőlt egy hangutánzó művésznek. Ségolène Royal is kapott ebből ízelítőt a francia elnökválasztási kampányban.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Severin Weiland Miként kíván a CDU Schröderből mint kampányharcosból hasznot húzni című cikkében ismerteti a 2009-es kereszténydemokrata választástaktikai megfontolásokat. Hétfőn a CDU elnökségi ülését követő sajtótájékoztatóján Ronald Pofalla, a kereszténydemokraták pártigazgatója ismét Steinmeier-idézettel kezdi válaszát sajtótájékoztatóján. Arra a kérdésre, hogy a SPD-trojka Frank-Walter Steinmeier, Franz Müntefering és Gerhard Schröder kihívást jelent-e az uniópártok számára, a külügyminiszter szavaival válaszolt: „Mások jobbak a piactereken. Én tudom, mire vagyok képes.” Közismert, hogy Gerhard Schröder rettegett hordószónok volt – ellentétben egykori kancelláriaminiszterével, aki még egyetlen kampányt sem harcolt végig. Pofalla egyúttal arra is utalt: ezért hívta segítségül Schrödert.
Amióta egyértelmű, hogy Steinmeier irányítja az SPD-t a kampányban, vadabbnál vadabb spekulációk olvashatók arról, hogy Schröder miként fog segíteni barátjának. A kérdés csak az: milyen gyakran és mi módon? A kereszténydemokraták elég biztosak abban, Schröder nem hagyja ki annak lehetőségét, hogy 2009-ben beavatkozzon. Vegyes érzelmekkel figyelik a CDU-központban a volt kancellár beavatkozását. Egyrészt ismerik kampányképességeit, hiszen a 2005-ös kampányhajrájában majdnem kilátástalan helyzetet hozott be, s alig valamivel maradt le a kihívó Angela Merkel mögött. Másrészt a szociális reformok atyjaként az SPD-n belül is vitatott személyiség. A párt balszárnya szerint Schröder „só az SPD Agenda 2010 sebére”. Visszatérte „a jelenleginél még inkább láthatóvá teszi az SPD megosztottságát” – reméli a CDU pártigazgatója.