Ostoba, primitív és nagyon kicsinyes erőfitogtatás – írja Peter Morvay, aki egyetért a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) véleményével, miszerint a magyar helységnevek használata ellen még a kommunista érában sem hoztak olyan durva intézkedéseket, mint amilyennel most a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) előállt.
A héten tört ki a botrány: kiderült, hogy a negyedikeseknek szánt honismereti tankönyvben minden földrajzi nevet szlovákul írtak, miközben Ján Mikolaj oktatási miniszter májusi körlevelében még arra adott utasítást, hogy a magyar nyelvű tankönyvekben szereplő helységnevek szlovák megnevezése után azok magyar megfelelői is szerepeljenek, zárójelbe téve. A miniszter most kedden közölte, hogy nem vonja vissza a tankönyvet, amely ellen a Magyar Koalíció Pártja (MKP) a leghatározottabban tiltakozott.
A könyv a döntően magyarok lakta Csallóköz leírását így kezdi: „Legnagyobb alföldünk a Dunaj folyó mellett fekszik. A neve: Podunajská nízina”. Az „ostoba, primitív és kicsinyes” magyarellenességen túlmenően ebben a tankönyvben az a legrosszabb, hogy azt „a mély kisebbrendűségi komplexust jeleníti meg”, amelyet Ján Mikolaj és pártja (SNS), a párt hívei, „végső soron pedig az egész kormánykoalíció” tagjai még a XIX. századból örököltek, és amelyet folyton az „egykori elnyomók elleni kínos erőfitogtatással” próbálnak leplezni – írja csütörtökön megjelent számában a szlovák polgári napilap.
(mti)