Sólyom: Bárcsak Magyarország is „latinamerikanizálódna” + Képek

A legjobb befektetés diákokat hozni Magyarországra, s ez a legjobb diplomácia is, hiszen a nálunk tanulók ápolják is később a kapcsolatokat Sólyom László szerint, aki eddigi latin-amerikai tárgyalásairól nyilatkozott helyi idő szerint hétfőn Santiagóban magyar újságíróknak.

MNO
2008. 09. 23. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök nem értett egyet azokkal, akik negatív értelemben használják a „latinamerikanizálódás” kifejezést a politikára és a gazdaságra, s eddigi ecuadori és chilei tárgyalásai alapján úgy vélte: bárcsak Magyarország is „latinamerikanizálódna”. A köztársasági elnök a magyar–chilei államfői tárgyalásokat követően nyilatkozott latin-amerikai – Ecuadort, Chilét és keddtől Perut – érintő útjának eddigi tapasztalatairól.


Sólyom László quitói és santiagói megbeszélései alapján nagyon kedvező benyomásairól számolt be. Mint kifejtette, ezek a társadalmak nagyon mélyről indultak, és hosszú távra tervezve nagyon szívós munkával jönnek fel. A Quitóban szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy az ország legalább egyik fele modernizálódik, társadalmi béke van, s pozitívan tekintenek a jövőbe. Chile pedig a térségben hagyományosan az egyik legstabilabb demokráciának számít, az ország gazdasági helyzete miatt a régióban mindenki irigyli őket, jó a politikai légkör is. A politika gazdasági előkészítő szerepe kapcsán a köztársasági elnök beszámolt arról: a chileiek külön kérték, hogy érkezzenek üzletember-delegációk, s Ecuadorral ugyancsak megélénkülhetnek az üzleti kapcsolatok – ez természetes következménye az elnöki látogatásoknak.



Útjának további gyümölcseiként említette Sólyom László, hogy Quitóban sikerült egyezségre jutni az ecuadori elnök csatlakozásáról a „zöldelnökök” mozgalmához. Ezt nem elsősorban saját érdemének tekinti, hanem annak az igénynek, hogy a klímaváltozás időszakában minél több ország egységesen lépjen fel. Az út egy másik eredményére áttérve emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió ki akarja tiltani az illegális bevándorlókat a területéről. Magyarország nem ért egyet ezzel az irányelvvel, legalábbis nem ilyen általánosságokban, ahogy eddig megfogalmazták. Ezért magyar részről igyekezni fognak kétoldalú egyezményeket kötni a latin-amerikai államokkal, hiszen annak idején ők is befogadtak magyarokat, s Magyarország is befogadott dél-amerikai menekülteket. Magyarországot jelenleg nem fenyegeti semmiféle illegális bevándorlás veszélye a térségből. A helyi politikai légkör szempontjából viszont nagyon fontos, hogy magyar részről így foglalnak állást, hiszen Latin-Amerikában nagyon erőteljesen tiltakoznak az EU új bevándorlási politikája ellen.

(Fotók: Reuters)


Az államfői látogatás eddigi legnagyobb hozadéka kulturális-oktatási téren van Sólyom szerint. Chile most fogja ünnepelni függetlensége 200. évfordulóját, s hatmilliárd dollárt szánnak arra, hogy ösztöndíjakat adnak fiataloknak, akik így a legjobb külföldi egyetemeken tanulhatnak: 6500 diákot küldenek doktori fokozatot szerezni külföldre, s 3000 szakmunkásképzést finanszíroznak ugyancsak külföldön. Magyarországnak szinte kötelező ebbe „beszállnia”, hiszen speciális képzést is tud biztosítani. Chilébe emellett magyar professzorokat és tanárokat is várnak egyetemekre oktatóknak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.