„Az utolsó dolog, amelyre itt szükség van, hogy 535 ember, aki közül nem sokan igazodnak ki a pénzpiacokban, megpróbáljon gyors megoldást találni a legjelentősebb piaci korrekcióra, amelyet valaha láttunk” – válaszolt Johnny Isakson, Georgia állam republikánus szenátora azokra a kifogásokra, hogy a törvényhozás miért nem írja át a pénzpiaci szabályozást. Harry Reid, a szenátus többségi, demokrata vezetője tömören közölte: „senki sem tudja, mit kell tenni”. A szövetségi képviselőház a tervek szerint szeptember 26-ig ülésezik, a szenátus pedig egy héttel tovább, hogy a választások miatti szünet után legközelebb már csak jövőre folytassák munkájukat.
Az évtizedek óta nem látott mélységű pénzpiaci krízis kezelése így a kormányra, a pénzügyminisztériumra és a jegybanki szerepet játszó szövetségi tartalékbankrendszerre (Fed) marad. Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke mindenesetre nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a törvényhozás a november 4-i választást követően ismét összeüljön. Mint mondta, a kongresszust „szükség esetén” össze lehet hívni. Azt is közölte, hogy az alsó- és a felsőház bizottságai időközben meghallgatásokat tartanak és tanulmányozzák a pénzügyi válságot. Henry Waxman képviselő, a felügyeleti és kormányreform bizottság elnöke közölte, hogy október elején kétnapos meghallgatást tartanak: „megvizsgálják, mi romlott el és kit kell elszámoltatni” az AIG biztosítónál és a Lehman Brothers banknál.
„Ha elsietett döntést kell hozni, az ember gyakran téveszt” – hárította el a kongresszus tétlenségére vonatkozó bírálatokat Sherwood Boehlert volt New York-i republikánus képviselő, aki szerint a honatyák a legjobban teszik, ha hazautaznak. John Snow volt pénzügyi államtitkár arra figyelmeztetett: mindenképpen el kell kerülni azt a hatalmas veszélyt, hogy Washington túlszabályozással reagáljon a pénzügyi zavarokra. Chuck Gabriel, a Capital Alpha Partners nevű washingtoni tanácsadó cég ügyvezetője megállapította: a kongresszus vajmi keveset tehet rövid távon a piaci bizalom javításáért, ha George Bush elnök és mindkét párt vezetői nem állnak ki közösen valamely megoldás mellett. Véleménye szerint annak mindenképpen kedvező hatása volna a Wall Streetre, ha Bush elnök, a pénzügyi kabinet tagjai, valamint a republikánus és demokrata párti vezetők együtt közölnék: a közelgő választások ellenére újabb intézkedéseket hoznak a következő hetekben a bizalom helyreállítására. „Ennek azonban nagyon kicsi az esélye” – tette hozzá.
(MTI)
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
