Az IMF-hitel nem elég – a bizalom helyreállítása a legfontosabb

Újdonságnak számít, hogy Magyarország az első EU-tagállam, amely a valutaalap segítségére szorul – írja az egyik tekintélyes svájci világlap. Mint megjegyzik, a washingtoni igazgatóság közleményében szokatlanul kiterjedt mértékű hozzáférési lehetőséget helyezett kilátásba a forrásokhoz Magyarország számára, amit azzal indokolt, hogy a budapesti kormány készségét nyilvánította egy átfogó politikai intézkedésegyüttes meghozatalára egyfelől a befektetők bizalmának visszaszerzése, másfelől az utóbbi hetekben a pénzpiacon kialakult stresszes állapotok csillapítása érdekében.• A magyar IMF-csomag számos kérdést vet fel a térségben • Dow Jones: Magyarország kilátásai aggodalomra adnak okot

MNO
2008. 10. 30. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Valutaalap által készenlétbe helyezett hitelkeret több mint tízszerese Magyarország IMF-kvótájának, és így jelentősen meghaladja a szokásos pénzügyi támogatás felső határát – hívta fel a figyelmet csütörtöki tudósításában a Neue Zürcher Zeitung.

A bécsi keltezésű tudósítás szerint a washingtoni igazgatóság közleményében szokatlanul kiterjedt mértékű hozzáférési lehetőséget helyezett kilátásba a forrásokhoz Magyarország számára, amit azzal indokolt, hogy a budapesti kormány készségét nyilvánította egy átfogó politikai intézkedésegyüttes meghozatalára egyfelől a befektetők bizalmának visszaszerzése, másfelől az utóbbi hetekben a pénzpiacon kialakult stresszes állapotok csillapítása érdekében. A lépések középpontjában egy kitartóbb kiadáspolitika és a pénzügyi szektor megerősítése állna.

A gazdasági szükséghelyzet fő okát az államháztartási és a fizetési mérleg kettős deficitjében látja a Neue Zürcher Zeitung. Bár az egyensúlyhiány évek óta nyílt titok, részben a bankválság sodrában, részben a világszerte növekvő kockázatfélelem hatására a nemzetközi befektetők rövid idő leforgása alatt mégiscsak megvonták bizalmukat az országtól, ami a külföldi hitelek beáramlásának elapadását és a forint árfolyamának mélyrepülését eredményezte. Tekintettel arra, hogy az ország nagymértékben függ a külföldi tőkétől, külföldi adósságállománya pedig tetemes, a hirtelen hangulatváltozás különösen keményen érintette az országot.

A tekintélyes lap a pénzügyi válsággal foglalkozó szerkesztőségi cikkében – általánosságban fogalmazva – azt feszegette, vajon az IMF-hitelek nagyobb bizalmat teremtenek-e a likviditásinjekcióknál. Érvelése szerint az egyes országoknak nyújtott támogatásoknál, akárcsak a bankok esetében, a bizalom helyreállítása a lényeg. De ha a likviditás növelése révén lehetetlennek bizonyul a nemzetközi bankpiac bizalmának újbóli megnyerése, hogyan sikerülhet hitelígéretekkel leküzdeni a befektetők kockázatfélelmét, és útját állni az újabb devizakiáramlásnak? – vetette fel az újság.

Az IMF-csomaggal foglalkozott a Kurier osztrák lap is Magyarország megmenekült a csődtől című cikkében. A válság okait és kihatásait ismertető írás egyebek között kitért arra, hogy a nemzetközi elszámolások bankja június végi adatai szerint az ország külföldi adósságából 38,26 milliárd euró az osztrák bankokra jut, így a legnagyobb hitelezőknek számítanak, a németeket is megelőzve. Az osztrák exportot szintén kedvezőtlenül érintik Magyarország problémái, részint azért, mert a magyar gazdaság jövőre előreláthatólag zsugorodni fog, részint azért, mert a forint néhány hét alatt elvesztette értékének negyedrészét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.