A közlemény hangsúlyozza: a PSZÁF a jelenlegi pénz- és tőkepiaci helyzetben fokozottan figyelemmel kíséri a szabályozott piacokon történő üzletkötéseket, s minden rendelkezésre álló eszközzel fellép a piacbefolyásolást célzó ügyletekkel szemben. A tőkepiaci törvény (Tpt.) alapján piacbefolyásolásnak minősül többek között az olyan ügylet kötése vagy ügylet kötésére való megbízás adása, amely hamis vagy félrevezető jelzéseket ad vagy adhat az adott pénzügyi eszköz keresleti vagy kínálati viszonyairól, árfolyamáról.
A PSZÁF a Tpt. alapján minden esetben piacfelügyeleti eljárást indít annak kiderítésére, hogy megvalósult-e a piacbefolyásolás, és a tények teljes körű tisztázása érdekében felveszi a kapcsolatot az uniós társhatóságokkal is – közölte a felügyelet. A piacbefolyásolás gyanúja akkor is felmerülhet, ha az adott tranzakció egy nem szabályozott piacon történt, ám az ügyletnek hatása lehetett a szabályozott piacok pénzügyi eszközeinek árfolyamaira, tranzakcióira is – hívja fel a figyelmet a PSZÁF. A felügyelet állampapír-ügylet kapcsán most indított először piacfelügyeleti eljárást.
A PSZÁF októberben piacfelügyeleti eljárást indított OTP részvényeladási megbízásokkal kapcsolatban is, hogy kiderítse, sor került-e piacbefolyásolásra, az árfolyam manipulálására. Ennek oka az volt, hogy az OTP részvények árfolyama október 9-én, a kereskedési nap záró szakaszához közel, az aznapi forgalom 10 százalékának megfelelő, 3855 forint árfolyamú eladási ajánlat megkötése következtében 14,33 százalékot esett, ami megsértette az árfolyamváltozás limitjét. A vizsgálatot a kötés nagysága, időpontja és a jelentős árváltozás indokolta. Az eljárás egyelőre nem zárult le – mondták el a PSZÁF-nál hétfőn.
(MTI)