Bár a felmérések szerint a legelismertebb hivatás ország- és világszerte a tűzoltóké, ezt nem érezteti velük a kormány, másodrendű állampolgárként kezeli őket, ezért a tűzoltók a sztrájk lehetőségét fontolgatják – nyilatkozta Hócza György, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének ügyvivője az MTI-nek.
A tűzoltók a fegyveres és rendvédelmi szférába tartoznak, így rájuk is vonatkozik a hivatásosok szolgálati jogviszonyáról szóló törvény (Hszt.), amely korlátozza a hivatásosok sztrájkjogát, de a szakszervezeti vezető elmondta, hogy mégis úgy érzik, ehhez az eszközhöz kell nyúlniuk, mert a kormány folyamatosan jogot sért velük szemben. A tűzoltók sérelmezik, hogy a kormány folyamatosan „ingyenmunkára kényszeríti" őket, mert amíg más munkavállalóknak csak heti 40 órát kell dolgozniuk, a kormány nekik heti 48 órát ír elő; a különbséget, a heti 8 órát pedig nem fizeti ki.
A tűzoltók kimaradnak a fegyveres és rendvédelmi szféra többi tagjára kiterjedő pótlékrendezésből is a jövő évi költségvetés tervezete szerint. Hócza György emlékeztetett arra: a Hszt. hatálya alá tartozó minden szervezet munkavállalója különböző pótlékokban részesül. A költségvetés tervezete szerint jövőre a vám- és pénzügyőrök, valamint a börtönőrök is megkapják az eddig csak a rendőröknek – a közterületi szolgálatért – járó közterületi pótlékot, a tűzoltók azonban nem; ez 2,3 milliárd forintot igényelne, ami a jövő évi nyugdíjemelésre szánt összegnek csak egy százaléka lenne.
A szakszervezeti vezető kifogásolta azt is, hogy nem emelik fel a tűzoltók veszélyességi pótlékát a köztisztviselői alap 100 százalékára, mindössze annak 45 százalékát kapják. Ez havonta plusz 18 ezer forintot jelentene a tűzoltóknak, összesen 2,8 milliárd forintot igényelne. Tízéves szolgálati viszony esetében egy beosztott tűzoltó bére Magyarországon körülbelül nettó 110 ezer forint a pótlékokkal együtt. „A kormány egyáltalán nem veszi figyelembe a javaslatainkat, a munkánkat nem ismeri el. El vagyunk keseredve, az október 7-én Siófokon kezdődő országos választmányi ülésen döntünk arról, milyen eszközt vetünk be a nyomásgyakorlás érdekében, de a sztrájktól sem riadunk vissza" – jelentette ki Hócza György.
(MTI)