A 2,5 éves, tíz kilogrammos kislányon szeptember 29-én végezték el a beavatkozást, miután a keringését semmilyen gyógyszerrel nem tudták fenntartani – mondta el a professzor. A kislány a körülményekhez képest jól van.
Ofner Péter elmondta: Mirjam újszülött korától szívizombetegségben szenved, azonban a műtétet megelőző két hónapban romlott az állapota, így felkerült a szívtranszplantációs várólistára. A gyermek állapota az utóbbi hetekben drámai mértékben romlott, a kislány keringési elégtelenség miatt lélegeztetőgépre került. A műszív beültetésére az orvoscsoport megkapta az egészségügyi miniszter külön engedélyét, így elvégezhették a műtétet a gyermeken.
Ofner Péter hozzátette, hogy a kislánynál nem léptek fel szövődmények. Hangsúlyozta azonban, hogy a műszív "csak" egy átmeneti állapot, a végső megoldást egy átültethető szív jelentené. A főigazgató kérdés kapcsán közölte: az elmúlt hét hónapban egyetlen szervfelajánlás sem történt. A főorvos a sajtótájékoztatón arra kérte a nyilvánosságot és az orvosi intézményeket, segítsenek abban, hogy a kislánynak egy transzplantációval esélye legyen a túlélésre. Szintén kérdés kapcsán Szatmári András, a kardiológiai intézet osztályvezető főorvosa elmondta: műszívvel néhány hónapot, fél évet élhet a kislány. A magyarországi szabályozás értelmében az elhunytak szervei – ha azok megfelelőek – transzplantációs célra felhasználhatók, amennyiben az illető még életében ez ellen nem tiltakozott. Gyermekek esetében mindenkor a szülő döntésén múlik a szervadományozás.
Magyarországon 2008. február 15-én végezték el az első műszíves beavatkozást. Akkor egy súlyos állapotban lévő, szívátültetésre váró 58 éves férfibeteg kapott keringést támogató eszközt a Semmelweis Egyetemen. Váratlan szövődményként február 27-én szívburki vérzés lépett fel, ennek következtében a férfi meghalt. Az Országos Vérellátó Szolgálat honlapján olvasható információk szerint az idén tizenhat szívátültetést végeztek.
(MTI)

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó