Még titok, mennyivel jön drágábban a gáz a Gazpromtól

Október 1-jétől az E.ON magasabb áron szerzi be a földgázt az egyik gazdasági napilap szerint, ám hogy mennyivel lesz drágább a keresett portéka, nem tudni. Üzleti titok.

MNO
2008. 10. 01. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az E.ON Földgáz Trade, a magyarországi földgáz-nagykereskedő 2008. október 1-jétől drágábban szerzi be a földgázt a Gazpromtól, de hogy mennyivel, az üzleti titok, ezért Kutas István, az E.ON Földgáz Trade szóvivője az MTI kérdésére szerdán nem kommentálta a Világgazdaság értesülését az ezer köbméterenkénti 560 dolláros árról. A szóvivő elmondta, hogy a Gazprommal kötött hosszú távú szerződésben rögzített árképlet alapján számítják az árat. A földgáz ára a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően az olaj árához igazodik. Az importár alapja az olaj előző kilenchavi jegyzési ára – magyarázta Kutas István.

Hozzátette: az olaj árának csökkenése legkorábban a jövő év elején érvényesülhet, de a várakozások szerint emiatt a gáz ára nem csökken, legfeljebb az emelkedés üteme mérséklődik. Kutas István annyit elárult, hogy míg a harmadik negyedévben 94 dolláros olajárral kalkuláltak, addig a negyedik negyedévben már 112 dollárral.

A Gazprom nemrégiben közölte, hogy a még 1996-ban kötött és 2015-ben lejáró hosszú távú kereskedelmi megállapodás alapján állapítják meg a földgáz árát, mégpedig „ship-or-pay”, azaz „szállíts vagy fizess” módon. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a vevőnek, hanem az eladó Gazpromnak is meg kell fizetnie a teljes árat, ha nem teljesíti a szükséges gázmennyiség szállítására vonatkozó kötelezettségeit. Az árképletben a gáz árát egy nem részletezett összetételű olajtermék-kosárhoz kötik, ami havonta meghatározza a tényleges árat, így az árváltoztatásra egyoldalúan nincs lehetőség.

A Gazprom magyarázata szerint a magyar import árképzés nem tartalmaz olyan különleges rendelkezést, ami az iparág által elfogadott árképzési mechanizmusoktól eltérne. A magyarországi évi mintegy 14 milliárd köbméteres földgázfelhasználás forrása mintegy 85 százalékban a Gazprom.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.